Bir önceki seçimlere göre tüm tahminleri altüst eden 28 Mayıs seçimlerinde hiç şüphesiz ki en karlı çıkan Parti Milliyetçi Hareket partisidir.

CHP Afyonkarahisar'da her ne kadar oyunu arttırmış olsa da bu oyların yarısının IYI Parti'den geldiği açıkça görülmektedir. Çünkü IYI Partililerin 2 kesin 3 belki dedikleri bu seçimde en doğru tahmini yapan da Mehmet Emin Güzbey olmuştur.

Pek çok siyasetçinin MHP bu seçimde milletvekili çıkaramaz IYI Parti ve CHP Oyların büyük çoğunluğunu alır sözlerinin aksine Sayın Mehmet Emin Gürbey MHP mutlaka en az bir milletvekili çıkaracaktır demişti.

Türk milliyetçilerinin oylarının IYI Parti ve Zafer partisine dağıldığı bir süreçte Afyonkarahisar'da MHP'nin%10 barajını aşması gelecek açısından da ümit verici bir gelişme olarak değerlendirilmektedir.

Görünen odur ki Türk milliyetçileri IYI Parti yavaş yavaş terk etmektedir. Tabii bu terk edişin sebeplerinden bir tanesi de IYI Parti'nin merkeze oturacağız iddiasının Türk halkı tarafından kabul görmeyişidir. Sağdan soldan ortadan oy alacağız derken kendi partisinin değerlerini bir kenara iten Türk milliyetçilerini değil de paralı olanları aday yapan iyi Parti'nin bu imkansızın ama altından nasıl kalkacağı herkes tarafından merak konusudur.

IYI Parti'de yapılan sıralamanın ters teptiğini hala anlamayıp iyi Parti Genel kongresinde sert salvonlarla sağa sola saldıran Sayın Meral Akşener'in siyasi miadı da dolmuşa benziyor.

Keza iktidarda olmanın verdiği rehavete kapılarak Nasıl olsa bize Millet her şekilde oy veriyor düşüncesine kapılan AK Parti teşkilatlarının da Bir daha ki seçimde hayal kırıklığı yaşama ihtimali oldukça yüksektir.

Başbuğ Alparslan Türkeş döneminde Doğru yol ve Anavatan Partisi arasında bir denge unsuru olan Milliyetçi Hareket Partisi söz konusu vatansa gerisi teferruattır anlayışından hareket ederek memleketin çimentosu olduğunu açıkça ortaya koymuştur. AK Partiye destek veren  MHP'nin bu özverili fedakar çalışması her türlü övgünün ve takdirin üstündedir.

Önümüzdeki yerel seçimlerde Ak parti güçlü bir aday çıkardığı takdirde seçimi tekrar alabilir. Yerel seçimler çantada keklik değildir. CHP ve MHP'de kendi adaylarını çıkararak bu seçimde yarışa katılabilirler. 57 hükümet döneminde belediye başkanlığını kazanan MHP'nin siyasi gücünü hiç kimse hafife almasın.

Önümüzde çok az bir süre kaldı ve bu süreyi kim iyi değerlendirirse seçimden kazançlı çıkacak partide o olacaktır.