GANİRE PAŞAYEVA 

Biz onu Ebulfeyz ElçiBey döneminde tanıdık. Son zamanlarda Azerbaycan yakın tarihinin yetiştirdiği Atatürk ve Türkiye Sevdalısı yüksek karakterli bir Türk milliyetçisiydi.

Defalarca Türkiye'ye geldi hem Azerbaycan meselelerinin hem de Turan davasının yılmaz bir neferi olarak konferans ve Seminerler verdi. Onu tanımak onunla sohbet etmek ve onunla anı yaşamak başka bir güzeldi.

Kendisine Azeri diyenlere çok kızardı Ben Azeri değilim Türk'üm diye cevap verirdi. Tam 6 dönem Azerbaycan milli meclisinde Milletvekili olarak görev yaptı

Gazeteci hukukçu ve milletvekili kimliği ile Dönem dönem açık oturum programlarına katılan Ganire Paşayeva Azerbaycan'da Türk milliyetçiliğinin gelişmesi ve gençliğin turancı yetişmesi için büyük gayretler sarfetti

Henüz 48 yaşında olan Ganire paşayeva son dönemde almış olduğu kilolardan kurtulmak için mide küçültme ameliyatı yaptırmıştı. Bu ameliyat sonrasında yorgun ve bitkin düşen Ganire paşayeva önce hastaneye kaldırıldı sonra yoğun bakıma alındı Ve bir daha da uyanamadı.

Türk milliyetçilerinin yüreğinde müstesna bir yeri olan ve Turan güneşi olarak kabul ettiğimiz bu güzel insanı kaybettiğimiz için o kadar çok üzüntülüyüm ki üzüntümü tarif edecek kelimeler bulmakta zorlanıyorum.

Onun ruhu Enver Paşa ve Şükrüpaşa ile buluştu. Onun ruhu Mehmet Emin Resulzade ve Ebulfez Elçi Bey ile buluştu. Ruhu şad Mekanı cennet olsun..