Ramazan Bayramındaki resmi bayramlaşma töreninde Valimiz Kübra Güran Yiğitbaşı konuşmasının son bölümünde eline bir albüm aldı ve anlattı o eseri.

Afyonkarahisar’ın Kahraman Şehitleri idi o eserin ismi.

Afyonkarahisar Valiliği tarafından Aziz Şehitlerimizin anısına hazırlanan bir albüm.

Valimiz bizzat tanıttığı bu eser Bayram sonunda Valilik Basın Müdürümüz Fevzi Oğuz tarafından ulaştırıldığında inceledim.

Titizlikle hazırlandığı belliydi.

Valimizin yazdığı önsöz ise mükemmeldi.

Önsöz den bir kaç kesit alıp aktaracaktım ama, paragrafların her biri diğerinden daha önemli vurgulamalar yapıyordu.

O nedenle tamamını aktarmayı daha doğru buldum.

İşte Valimiz Kübra Güran Yiğitbaşı’nın Aziz Şehitlerimiz Anısına hazırlattığı Afyonkarahisar’ın Kahraman Şehitleri eserinin önsözü.

*

Whatsapp Image 2024 04 17 At 16.39.34 (1)

İnsanoğlu için ölüm gerçeğinin en şerefli tezahürü olarak şehitlik, dinimizde ve kültürümüzde mertebelerin en hayırlısıdır.

Malazgirt'ten Çanakkale'ye Büyük Taarruz'dan Kurtuluş Harbi'ne kadar vatanımızın istiklali ve bütünlüğü için verilen kahramanca mücadelede canlarını feda eden aziz şehitlerimiz, bugün üzerinde yaşadığımız toprakları bize miras bırakan mimarlardır. Mehmet Akif'in "bir hilal uğruna batan güneşler" olarak nitelediği şehitlerimiz, addedilen topraklar üzerinde ebediyen sürecek barış ve huzurun teminatı olmuştur.

Ülkemizin barış ve güvenliği için terörle mücadeleden sınır ötesi harekâtlara kadar sınırlarımız ve çeperlerinin tüm tehdit ve tehlikelerden arındırılması amacıyla yürütülen operasyonlarda canlarını feda eden kahramanlarımıza şükran borçluyuz.

Şehrimiz Büyük Taarruz'dan Millî Mücadele'ye Kıbrıs Barış Harekâtı'ndan 15 Temmuz'a kadar milletimizin verdiği tüm mücadelelerde hiçbir tereddüt göstermeden canlarını feda eden aziz şehitler toprağıdır. Cumhuriyet'e giden yolu açan, Milli Mücadele'nin kazanılmasında kritik bir öneme sahip olan Afyonkarahisar, bu tarihi konumunu aziz şehitlerimizin fedakarlıklarına borçludur.

Bugün Macaristan'dan Japonya'ya İngiltere'den Ürdün ve Yemen'e kadar dünyanın birçok ülkesinde 78 şehitliği bulunan aziz bir milletin ferdi olmanın getirdiği sorumlulukla yarınlara yürümeye devam ediyoruz. Vatan topraklarını müdafaa için bilimden teknolojiye siyasetten ekonomiye her alanda milli mücadelemizi sürdürmeye ve yaşatmaya büyük bir inançla gayret ediyoruz.

Vatanın bütünlüğü ve bağımsızlığı gibi ulvi bir gaye için canlarını feda etmiş aziz şehitlerimizi sonsuza kadar yâd etmek, yaşatmak ve miraslarına sahip çıkmak boynumuzun borcudur. Şehrimizin aziz hatırasını gelecek nesillere aktarmak ve şehadet şuurunu milletimizin sinesinde geleceğe taşımak amacıyla hazırladığımız "Afyonkarahisar'ın Kahraman Şehitleri" albümünde Afyonkarahisar'da Cumhuriyetimizin kuruluşundan günümüze uzanan bir asırlık tarih içerisinde şehadet şerbetini içen kahramanlarımız bir araya getirildi.

Titizlikle hazırlanan bu eser, bu topraklarda ebediyete uzanmış aziz şehitlerimizi ve şehitlikleri sizlerle buluşturması nedeniyle vatandaşlarımızın yararlanabileceği bir belge ve önemli bir kaynak niteliğindedir.

Aynı zamanda bu eser, aziz şehitlerimizin azim ve fedakârlıklarının nesiller boyu şükran ve minnetle anılmasına vesile olacaktır.

Bu vesileyle vatanımızın istiklal ve hürriyeti için bu toprağa düşmüş aziz şehitlerimizin hatıralarını minnetle yâd ediyor, kahraman gazilerimizi saygıyla anıyorum. Kahraman şehitlerimizin ruhları şad, makamları âli olsun.

Doç. Dr. Kübra GÜRAN YİĞİTBAŞI Afyonkarahisar Valisi

Whatsapp Image 2024 04 17 At 13.05.48 (1)

*

*

*

Allah razı olsun...

Vefa çok önemlidir.

Valimiz Kübra Güran Yiğitbaşı’na Şehitlerimize olan vefasından dolayı teşekkür ediyorum.

İlimiz Kahramanlarını, gelecek kuşaklara hatırlatacak olan bu eser çok önemlidir.

Afyonkarahisar’ın Kahraman Şehitleri eseri çok kapsamlı hazırlanmış.

1924 yılından 2023 yılının son ayına kadar tüm Şehitlerimiz fotoğraflarıyla, özgeçmişleriyle birlikte bu eserde yer alıyor.

Ayrıca...

1974 Kıbrıs Barış Harekatında Şehit olan hemşerilerimiz ile, 1953’te Kore’de Şehit olan hemşerilerimizde unutulmamış.

Albümde, 5 Eylül 2021 tarihinde Mühimmat Deposunda Şehit olan vatan evlatları ve değişik tarihlerde Şehit olan sivil vatandaşlarımıza da yer verilmiş.

Bu eserde hem bazı bilgilerimizi tazelemiş oluyoruz, hem de bilmediğimiz hususları da öğreniyoruz.

Kıbrıs Barış Harekatında 15 hemşerimiz Şehit olmuş.

1953 Kore harbinde 9 hemşerimiz Şehitlik mertebesine erişmiş.

5 Eylül 2012’deki Mühimmat Deposu patlamasında 25 vatan evladımız Şehit olmuştu. Ruhları şad olsun.

Değişik tarihlerde Şehit olan sivil hemşerilerimizin sayısının 16 olduğunu da bu eserdeki bilgilerden öğreniyoruz.

Şimdi size bir soru...

Vatani görevlerini yaparken ve vazifelerini yerine getirirken Afyonlu kaç hemşerimiz Şehitlik mertebesine erişti?

Tahminlerinizin çok ötesinde Şehidimiz var.

1924 yılından 2023 yılı sonuna kadar tam 378 Afyonlu Kahraman Şehidimiz var.

Hepsi bu eserde yer almış.

Tüm Şehitlerimizin ruhları şad olsun.

Bu eseri İlimize kazandıran ve başından sonuna kadar bizzat ilgilenen Valimiz Kübra Güran Yiğitbaşı başta olmak üzere tüm emeği geçenlerden Allah razı olsun.

*

*

*

Günün sözü

“ Ey şehid oğlu şehid,

isteme benden makber,

sana ağuşunu açmış

duruyor Peygamber.”

Mehmet Akif Ersoy