Sandıklı Hamamönü Camii Yeniden İbadete Açılıyor

Restorasyonu T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü Kütahya Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından tamamlanan Afyonkarahisar Sandıklı Hamamönü Camii Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam’ın katılımlarıyla yeniden ibadete açılıyor.

İlçenin en eski ikinci camisi olduğu bilinen ve yapım tarihi Germiyanoğulları’na dayanan Sandıklı Hamamönü Camii’nin restorasyonu Vakıflar Genel Müdürlüğü Kütahya Vakıflar Bölge Müdürlüğünce tamamlandı. Eser, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam’ın katılımlarıyla 28 Nisan 2023 tarihinde açılacak.

Yığma taş strüktürlü camiler sınıfına giren Sandıklı Hamamönü Camii’nin harim kısmı kuzey-güney yönünde dikdörtgen planlıdır ve mihraba dikey sıralanmış, devşirme malzeme kaideli ahşap sütunların sağladığı üç sahınlı, ahşap tavanlı, doğu cephesine bitişik kapalı son cemaat yeri ile minaresi bulunan bir yapıdır.

Restorasyon Kapsamında Yapılan İşler

Caminin silüetini etkileyen muhdes eklentiler (giriş önü sundurma, bayanlar için namaz kılma yeri, şadırvan) kaldırılarak caminin görünürlüğü sağlanmıştır. Çürüyen, sehim yapan ahşap sütun ve kirişler aynı ebat ve formda yeni ahşap malzemeler ile değiştirilmiştir. Ahşap sütun altı taş kaideler yüzeyindeki boyalar raspa edilmiştir. Mevcut şadırvan kaldırılarak arka avluya yeni bir şadırvan yapılmıştır. Cami iç ve dışındaki çimento esaslı sıva ve derzler raspa edilerek yapıdan uzaklaştırılmış cami duvarları horasan harçlı malzeme ile yeniden derzlenmiş ve sıvanmıştır. Minare gövde ve peteği yüzeyindeki derzler yenilenmiştir. Minare külahına kurşun döşenmiştir. Tüm ahşap elemanların yüzeyindeki boyalar raspa edilerek koruma altına alınmış ve ahşap koruyucu sürülmüştür. Ahşap kiriş ve sütunlara ağırlık yapan toprak dam alınmış ve ısı yalıtım malzemesi serilmiştir. Harim ve son cemaat ahşap tavan döşemesi zamanla çürüdüğünden sökülmüş aynı ebatta ahşap malzeme ile yenilenmiştir. Marsilya kiremit çatı örtü malzemesi alınmış gerekli su yalıtımları yapıldıktan sonra çatıya alaturka kiremit döşenmiştir. Cami içine yerden ısıtma yapılmıştır. Tüm pencere doğramaları ile muhdes olan cami giriş kapısı ve harim giriş kapısı sökülüp projede belirtilen detayda ahşap pencere ve kapı yapılmıştır.