banner577

08 Haziran 2018 Cuma 01:01
İlahiyatçılardan davet..

İlahiyatçılardan davet..

Değerli okurlar;

İlahiyatçı bir okurumdan gelen e-mail’i aynen size aktarıyorum:

“Kadınlara dokununca bozulan abdest yetim hakkına dokununca neden bozulmuyor?

Neden Kur'an-ı Kerim'de tam 292 yerde geçen HAK kelimesini kimse terennüm etmiyor?

Neden Kur'an-ı Kerim'de tam 130 yerde "salat" geçmesine ve 8-10 yerde "nüsuk" olarak tarif edilmesine rağmen tüm mealciler salat kavramını "namaz" olarak çevirmiş?

Peygamberlere biat bile şartlı iken (Mümtehine 12) neden büyük bir çoğunluk şeyhine, liderine, partisine sorgusuz, sualsiz teslim olmuş durumda ?

Neden cennetle müjdelenen (!) on sahabi arasında Hz Ebuzer, Hz Bilal yok? Neden İslam tarihi Hz. Peygamber'in vefatından sonra neden hep iktidar savaşlarıyla dolu?

Neden cami, Kur'an kursu, dindar sayısı arttıkça bizim imanımız ve teslimiyetimiz azalıyor?

Neden Sahabi elindeki Kur'an yaprakları ile dünyaya meydan okurken bu din bugün 2 milyar inananı ile gadre uğradı?

Çoğunluğu demokrasi, doğruluk, hak, hukuk sananlar... Hz.Lut ve Hz Nuh'un çevresinde kaç kişi vardı?

Hz.İbrahim neden tek başına idi ? Çoğunluk neredeydi?

Arı bal yapmam, Güneş doğmam, Gece kararmam, Kış üşütmem, Gündüz ışıtmam, Koyun süt vermem, İnek et vermem diyebilir mi ? Peki her şeyin hizmetine sunulduğu insan ona verilen AKIL nimeti ile Rahman'ın halifeliği görevinden neden kaçar? Neden yukarıda saydıklarım ve bu konuda binlerce örnek verebileceğimiz Sünettullah'ta hiç bir varlık reddetme imkanına sahip değilken insan kendine sunulan bu "özgürce" seçim hakkını kendi aleyhine kullanmaktadır!

İbadet denilince hepsi birbirine karıştırılarak, namaz, oruç, abdest, camiye, kiliseye veya havraya gitmek, günah çıkartmak, yağmur duasına çıkmak vs. akla geliyor. Neden din denilince akla hak, hukuk, adalet, işgaller, zulümler, tecavüzler, yoksulluk, yolsuzluk, sokak çocukları, özürlüler, açlar, susuzlar, giderek artan boşanmalar, dağılan aileler, işsizler, zam, zulüm, işkence, plansız şehirleşme, trafik, gecekondu, sanat, edebiyat, şiir, felsefe, müzik, sinema, tarih, tabiat, uygarlık vs. vs… gelmiyor.

İslam tek ve HAK din değil mi?

Öyleyse bütün iyilik ve güzellikleri Müslümanların yapması gerekmez mi? Peki; bilim, teknoloji, sağlık, sanat, adalet ve insan haklarındaki güzellikleri niçin biz değil de Yahudi ve Hıristiyanlar yapıyor? Onlar birlik ve barış içinde çalışırken biz niçin sürekli birbirimizle uğraşıyoruz. Yoksa bizim dinimiz doğru din değil mi? “Ne demek olur mu bizim dinimiz İslam tabii ki tek din ve doğru din diyorsanız o zaman kendimize sormamız gerekmiyor mu? Niçin her halimizle dinimizi yalanlıyoruz?


NEDEN ? Bizim gibi ülkelerde siyasetin girdiği yerden akıl, mantık, basiret, feraset, ahlak, vicdan ve iman çıkıp gidiyor geriye sadece hırs, öfke, kin, nefret ve düşmanlık kalıyor!..

Din "insan için" gönderilmiştir! Dini-darlar ise insan "din için" gönderilmiştir zannediyorlar! Din "insanı korumak ve mutlu etmek" için gönderilmişken dini-darlar NEDEN "dini korumaya ve dini mutlu etmeye" çalışıyorlar!..

Şu ateşe dayanıklı kefen üreten din bezirganları neden üşüyen çocuklara, sıcak tutan elbiseler üretemiyor ?

Her gün onlarca cenazeye rağmen, sönen onca ocağa rağmen, dağlanan onca yüreğe rağmen bu kanın durması; huzur ve sükunetin gelmesi, barışın tesis edilmesi adına; ASIL ADI BARIŞ OLAN VE KENDİNİ BU DİNİN TEMSİLCİSİ SANAN ne Diyanet, ne herhangi bir cemaat, ne bu amaçla kurulan STK’lardan ve ne de herhangi bir tarikattan neden bir ses çıkmaz?

NEDEN İslam “gönül kazanma” diniyken “haşlama ve dışlama” dinine dönüştürüldü! “Gönül alması” gereken İslam korku saldı! Sevdirme dini “Haddini bildirme ve sindirme” dini oldu! “Sevgi gösterisi” olması gereken din “Gövde gösterisi” oldu ve din olmakla hiçbir ilgisi kalmadı!..

Tamam kardeş şeyhinin bir anda bir yerden diğer bir yere uçtuğunu aynı anda birkaç yerde olabileceğini söylüyorsun da, Hz. Muhammed (s.a.v) neden Mekke’den Medine’ye giderken mağarada üç gün saklandı bir yere uçamadı? Neden Hz. Musa suda yürüyemedi denizin yarılmasını bekledi ya da Yakup Peygamber neden bir anda oğlu Yusuf’un yanına, kuyuya gidemedi?

Ku'ran denilince dinidarların aklına Allah'ın insanlığa mesajı ya da bize sunduğu hayat tarzı değil ölü kitabı, mezar kitabı, mevlit kitabı ya da dua kitabı akla geliyorsa!

Hatta Kur'an denilince akla ahenkli biçimde okunan ve mest olunan bir şiir veya şarkı akla geliyorsa! Kuran'ın ilahi bir mesaj ve yasa kitabı olduğunu bilen ilahiyatçılar ve tarikatlar ise O'nu uygulamaktan çok; O'nun üzerinden bir paye ve konum kazanma yoluna gitmişlerse!

Neticede on dört asırdan beri Kuran'ın ne olduğuna karar verememiş bir Müslümanlık, Yaratan'ı zerre kadar önemsemeyen O'na inanmayan ama inanıyormuş gibi yapan bir gruptan başka bir şey değilse!

NEDEN ve KİMDEN ŞİKAYETÇİYİZ?

Evliyalar, ermişler vs… için anlatılan kerametlerin Kur’an’da anlatılan peygamber kıssalarının bilmem kaç katı olduğunu düşündünüz mü? Kalabalıklarıyla övünen bir “sürü” taraftarı var diye sevinen cemaatlerin ve tarikatların kan ağlayan İslam coğrafyasına koştuklarını gördünüz mü ? Veya onları kurtarmaya gelen evliyaların neden hapishanelerde mahkum edilen ve tecavüze uğrayan Müslümanları kurtarmaya girmiyorlar ?

İslami zihin, bilgi ister, evrensel bakış ister, bağımsız düşünme yeteneği ister ve en önemlisi de biraz da bunları elde ettirecek akıl ister... Ezberi olan, Bir fikre körü körüne bağlı olan, Geleneksel anlayışından ödün vermeye yanaşmayan, Geleceği yorumlamaktan korkan, Yaşadığı olumsuzlukların nedenini arama zahmetine girmeyen, Kendi öğretisinin dışında bir yorum getirenleri lanetleyen ve aşağılayan, öğretisindeki kusurları örtmek için bin bir bahane uydurmayı adet haline getirenlerin, "Her şeyimiz iyi de biz ve bizim gibi olanlar niye böyleyiz?" sorusunu kendine bir defa bile sormamış olanlar ve bu bağlamda neden-sonuç ilişkisini yaşam tarzı olarak benimseyemeyenler bu davetimizin muhatabı değillerdir.

TÜRKİYE İLAHİYATÇILAR BİRLİĞİ selam ve dua ile”

**

Hayırlı Cuma’lar..

Son Güncelleme: 09.06.2018 05:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
SANDIKLI 2018-06-08 12:09:30

İLÇEMİZDE GERÇEKLEŞTİRİLEN MAHALLE İFTARLARI BULUNDUĞUMUZ AYIN RAHMET VE BEREKETİ İÇİN, GUZİDE İLÇEMİZİN BİRLİK VE BERABERLİĞİNİN GÖSTERGESİ OLDUĞU İÇİN ÇOK BAŞARILI BİR HİZMETTİR NOKTA.
İFTAR PROGRAMININ BÜTÇESİ KİMLER VEYA HANGİ KURUMLAR TARAFINDAN KARŞILANIYOR?
ŞAHISLAR TARAFINDAN KARŞILANIYOR İSE BÖYLE GÜZEL HİZMETE DAHA DA BİR ANLAM KATAR.AMAAA BELEDİYE TARAFINDAN KARŞILANIYOR İSEEE ADAMA SORMAZLARMI!!!
O BÜTÇEDE;
CHP’Lİ HALKININ!!!
MHP’Lİ HALKININ!!!
İP’Lİ HALKININ!!!
SAADETLİ HALKININ!!!
VE EN ÖDENMLİSİDEEEE!!!
TÜYÜ BİTMEDİK YETİMİN HAKKI YOKMU?
EĞER BÜTÜN BUNLARIN HAKKI VAR İSE MAHALLE İFTARLARINDA NEDEN VEKİL ADAYLARINIZIN SİYASİ PROPAGANDASINI YAPIYORSUNUZ!!!

Avatar
Hak mı bu ? 2018-06-08 12:28:54

Ak Parti bu ramazan ayınıda boş geçmedi. Sayın yazar gazetenizde 4000 bin kişi iftarda 2000 bin kisi iftarda diye haberler çıkıyor. Bu iftarlar kamuya açık ve Allah rızası için belediyenin parasıyla yapilan iftarlardır.Ancak belediye Baskanımiz Mustafa çöl Allah rızası için Belediye adına yapılan her mahalle iftarına AK partili milletvekili adaylarını yanına alarak Ak parti propagandası yaparak nereye varmak istemektedir? Yazık bu nasiĺ dindarlık ?

Avatar
Sandikli 2018-06-09 00:56:08

O iftarlar ne dinimize nede islama uygundur.acik ve net siyasi yemek hic yemedim Allah nasip etmesin tuyu bitmemis yetimlere yapilacak yardimlar siyasi amacli kullaniliyor

Avatar
Alper Tunga 2018-06-08 15:51:32

Evet söylenecek söz bırakmamışlar. Elinize ve yüreğinize sağlık sayın yazar. Bu yazı tüm zamanlara ve yazılanlara içten ve hakiki bir cevaptır.

Avatar
Yorumcu 2018-06-08 20:02:47

Yukarıdaki yazıyı okuyan her insan.rutbesi,mevkisi, makamı,idarecisi,her kim olursa olsun, kafasını iki elinin arasına alıp düşünmesi lazım.harami, helâli, günahı, sevabı,vebalı ve kul hakkını düşünüp, ölüme öyle hazırlaması lazım.cunku öte yanda.torpil, rüşvet, geçerli olmayacak.onun için herkesin aklını başına alıp.Allahin emirlerine uyması lazım.yoksa yandım Allah dersiniz.

Avatar
vatandaş 2018-06-09 01:30:56

Syn kemal bey yazınız Hocamın doğru yorumunu kutluyorum. muslumanligin.degerlerini yitirdik 5 sene sonra bu günleri arariz selamlar

Avatar
Sandıklı 2018-06-09 17:59:38

Tüm kurumlara yukarıdaki yazıda bahsedilen karaktersizlikte ve inancın içini bosaltmakla görevli yöneticiler seçiliyor.

banner581

banner585

banner587

banner583