YÖKAK İzleme Takımı, AFSÜ’de 2021 yılında yapılan Dış Değerlendirme sonrası hazırladığı Kurumsal Geri Bildirim Raporu’ndaki (KGBR) üniversitenin iyileştirmeye açık yönlerini izlemek ve sürdürülen çalışmaları yerinde incelemek üzere, AFSÜ’nün konuğu oldu. Konuklarımız, AFSÜ’nün kalite güvencesi sistemi, eğitim-öğretim, araştırma ve geliştirme, toplumsal katkı ve yönetim sistemi süreçlerinin değerlendirildiği İzleme Programı kapsamında Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, AFSÜ Kalite Komisyonu ve Senato Üyeleri ile bir araya geldi.

2021 Dış Değerlendirmesi sonrasında AFSÜ’nün gelişim sürecini incelemek amacıyla düzenlenen program, YÖKAK İzleme Takımının Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş ile görüşmesiyle başladı. Dört oturum şeklinde düzenlenen toplantının ilk oturumunda; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ümit Dündar başkanlığında toplanan AFSÜ Kalite Komisyonu ile buluşan YÖKAK İzleme Takımı, komisyonun çalışmaları, kurumun güçlü ve gelişmeye açık yönleri hakkında bilgi edindi.

Oturum üniversitemiz Senato Üyelerinin de katılımıyla AFSÜ Kalite Koordinatörü Doç. Dr. Öznur Gürlek Kısacık’ın 2021’deki Dış Değerlendirme sonrası geçen süreçte AFSÜ’de gerçekleştirilen kalite süreçleri, eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve toplumsal katkı faaliyetleri anlamında yapılan iyileştirme çalışmalarını anlattığı sunum ile devam etti. YÖKAK İzleme Takımı tarafından akademik personeli ve öğrencileri ile odak grup görüşmeleri de gerçekleştirilerek, KGBR’de yer alan gelişmeye açık yönlerle ilişkili çalışmalar masaya yatırıldı.

Genel değerlendirmenin yapıldığı kapanış toplantısında, YÖKAK İzleme Takımı tarafından AFSÜ’de son iki yıllık süreçte gerçekleştirilen iyileştirme çalışmalarına dair geri bildirimler tartışıldı. İyileştirme çalışmalarının AFSÜ geneline yaygınlaştırılmasının Kurumsal Akreditasyon Programı (KAP) için öneminin vurgulandığı toplantıda, İzleme Takımı üyelerinin hazırlayacağı nihai raporun YÖKAK’a sunulduktan sonra AFSÜ’ye iletileceği aktarıldı.

Değerlendirme programı Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş’un YÖKAK İzleme Takımı Başkanı Prof. Dr. Serdal Terzi, Akademik Değerlendirici Prof. Dr. Sezer Sorgun, İdari Değerlendirici Kenan Gökçe ile Öğrenci Değerlendirici Zülal Köyönü’ne bilgi ve tecrübelerini paylaşmaları ve AFSÜ’nün kalite sürecine katkıları dolayısıyla teşekkür ederek hediye takdim etmesiyle son buldu.

MİLLETVEKİLİ OLGUN’DAN GEÇMİŞ OLSUN MESAJI MİLLETVEKİLİ OLGUN’DAN GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

YÖKAK İZLEME PROGRAMI NEDİR?

Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarının dış değerlendirme süreçleri Kurumsal Dış Değerlendirme, Kurumsal Akreditasyon, Ara Değerlendirme ve İzleme Programları dâhilinde YÖKAK tarafından düzenli olarak gerçekleştirilmektedir. Kurumsal Dış Değerlendirme Programı kapsamında değerlendirmesi tamamlanan yükseköğretim kurumları, değerlendirme yılını izleyen en erken ikinci yılda İzleme Programına dâhil olmaktadır. AFSÜ de YÖKAK tarafından 2023 yılında izleme kapsamına alınan 25 üniversiteden biri olarak İzleme Programına dâhil edilmiştir. AFYON ZAFER 

Editör: Afyon ZAFERİM