KAYACAN’IN PARMAĞI MI VAR? KAYACAN’IN PARMAĞI MI VAR?

İYİ Parti İl Başkanı Muhammet Mısırlıoğlu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılının başlayacak olmasının, öğrenci velilerini giderler konusunda endişelendirdiğini belirtti. Mısırlıoğlu, "Okul kıyafetlerine, kırtasiye malzemelerine, yardımcı kaynaklara, servis ücretlerine ve kayıt paralarına dair masraflar, velileri kara kara düşündürüyor. Özellikle de artan fiyatlar, velilerin öğrenci giderlerini karşılamasını zorlaştırıyor. Geçen yıla göre eğitim masrafları yaklaşık üç katına çıktı" dedi.

Eğitim giderlerindeki bu büyük artışın, özellikle de ilk ve ortaöğretimde okuyan öğrencilerin ailelerini zor durumda bıraktığına dikkat çeken Mısırlıoğlu, "Bu durumdan en çok etkilenenler ise yükseköğretimdeki öğrenciler olmakta. Öğrenim bursları ve kredileri, öğrencilerin beslenme ve barınma ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalıyor" ifadelerini kullandı.

KAZANDIKLARI BÖLÜMÜ TERCİH ETMEKTEN VAZGEÇİYORLAR

Ayrıca, KYK yurt sayısının yetersiz olduğunu ve öğrencilerin barınma sorunlarına da dikkat çeken Mısırlıoğlu, "Yüksek konut kiraları nedeniyle öğrenciler kalacak yer bulmakta zorlanıyor ve bu durum, farklı şehirlerde kazandıkları bölümü tercih etmekten vazgeçmeye neden olabiliyor" diye konuştu.

Özellikle vakıf üniversitelerindeki yüksek eğitim ücretlerinin öğrencileri mağdur ettiğini söyleyen Mısırlıoğlu, "Vakıf üniversitelerinin bir yıllık ücretleri 200 bin liradan başlıyor ve 600 bin liraya kadar çıkıyor. Böyle olunca, bu üniversitelerde eğitim gören öğrenciler, öğrenim ücretlerini karşılamakta zorlanıyor" dedi.

Editör: Afyon ZAFERİM