Anne sütü’nün önemi projesi

Bütün bebekler ve çocuklar, sağlıklı olmak ve sağlığını

SAĞLIK 24.01.2020, 15:34
Anne sütü’nün önemi projesi

Anne sütü’nün önemi projesi

Bütün bebekler ve çocuklar, sağlıklı olmak ve sağlığını korumak için yeterince beslenme hakkına sahiptir. Emzirme ise bebeklere ve çocuklara bu hakkı sağlayan en ideal yöntemdir. Hatalı anne sütü uygulamalarının önlenmesi, emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklenmesine yönelik olarak Bakanlığımızca 1991 yılından beri “ Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” yürütülmektedir. Program kapsamında İl genelinde çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmaların başlıcalarını sıralayacak olursak; özellikle gebe, bebek ve çocuklar ile temas halinde olan bütün sağlık personelinin konu hakkında bilgilendirilmesi, halk eğitimleri, anne adayları ve annelerin eğitimlerinin yanı sıra çeşitli kurum ve kuruluşlarda, alış veriş merkezlerinde .vb annelerin bebeklerini rahatça emzirebilmeleri için emzirme ve bebek bakım odalarının açılması, halka farklı kanallardan (gazete, radyo,TV, sosyal medya v.b)anne sütünün öneminin anlatılması.

Bütün bu çalışmaların kontrolünü yapmak, değerlendirmek ve buna göre yön belirlemek için oluşturulan İl Anne Sütü Komitesi İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Serhat Korkmaz başkanlığında 2020 yılı ilk toplantısını yaptı. Toplantıda 2019 yılında anne sütünün teşviki ve emzirmenin özendirilmesi için İl genelinde nelerin yapıldığı, yapılanların yeterliliği v.b konularını kapsayan bir brifing sunuldu. 2020 yılında neler yapılabileceği konusu istişare edilerek, komite kararları kaleme alındı. Komite Başkanı İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serhat Korkmaz toplantıya katılan komite üyelerine ve çalışmaların yürütülmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Komite toplantıları rutinde yılda en az bir defa yapılıyor ancak gerek görüldüğünde daha fazla toplantı da yapılabiliyor.

Yorumlar (0)
14
kapalı
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 16 Nisan 2021
İmsak 04:45
Güneş 06:13
Öğle 13:03
İkindi 16:44
Akşam 19:42
Yatsı 21:04