Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) ve Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Teknoloji Transfer Ofisi, "Patent Alma Süreçleri" konulu bir konferans düzenledi.

Zoom platformu üzerinden çevrim içi olarak gerçekleştirilen konferansın moderatörlüğünü AKÜ TTO Koordinatörü Prof. Dr. Tayfun Uygunoğlu üstlendi. Konferansa konuşmacı olarak Marka ve Patent Vekili Ahmet Akkaş katıldı.

Bu cihaz Afyon’da tek! Bu cihaz Afyon’da tek!

Konferansın açılış konuşmasını yapan AKÜ TTO Koordinatörü Prof. Dr. Tayfun Uygunoğlu, toplantının yükseköğretim kurumlarında patent alma süreçleri ve hak sahipliği hakkında bilgilendirme amacı taşıdığını vurguladı. Uygunoğlu, konferansta patent başvurusu yapma süreci ve izlenmesi gereken adımlar hakkında katılımcılara bilgi verileceğini ifade etti.

Fikri ve Sınai Mülkiyet Üzerine Konuşma

Marka ve Patent Vekili Ahmet Akkaş'ın konuşmasında temelde fikri mülkiyet ve sınai mülkiyet hakları üzerinde duruldu. Akkaş, fikri mülkiyetin bir eser üzerinde sahip olunabilecek maddi ve manevi hakları ifade ettiğini belirtti. Ayrıca, sınai mülkiyetin, sanayi ve tarım sektöründeki buluş veya yeniliklerin sahibine sağladığı haklar bütünü olduğunu açıkladı.

Patent Süreci ve Önemli Noktalar

Akkaş, patentin, teknik bilginin bilinen durumunu aşan yeni ve sanayiye uygulanabilen buluşlara verilen belge olduğunu vurguladı. Patentlenebilirlik kriterleri hakkında bilgi veren Akkaş, patent başvurusu sürecinde geçilmesi gereken adımları açıkladı. Konferans, katılımcıların sorularının cevaplanmasıyla sona erdi.

Aküafsü (1)Aküafsü (2)Aküafsü (3)Aküafsü (4)

Kaynak: BÜLTEN