Büyük mücadelelere sahne olan atletizm müsabakaları tamamlandı Büyük mücadelelere sahne olan atletizm müsabakaları tamamlandı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından getirilen düzenleme ile gerçek limon suyunu taklit eden ürünlerin 31 Aralık 2024 tarihinden sonra Türkiye pazarında satışı yasaklanacak. Limon suyu izlenimi veren aromalı soslar, limon sosları gibi adlarla satılan ürünler artık raflarda yer bulamayacak.

Yeni bir yönetmelik değişikliği ile Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kapsamda, gıda ürünlerine eklenen bileşenlerin izin verilip verilmediği, ulusal ve uluslararası çalışmalar sonucunda tespit edilecek analiz metotlarına ve karar limitlerine göre belirlenecek. Bakanlık bu konuda bilgilendirmeyi kendi resmi internet sitesi üzerinden yapacağını duyurdu.  Limon suyu benzeri ürünlerin 31 Aralık'tan itibaren Türkiye iç piyasasına sürülmesi mümkün olmayacak. Gerçekçi olmayan limon aroması verdiği iddia edilen soslar ve benzeri ürünlerin satış yasağı, sağlıklı ve doğru bilgilendirme amacıyla tüketicilere daha şeffaf bir alışveriş deneyimi sunmayı amaçlıyor.

Kaynak: BÜLTEN