Çatışmalar sürerken, çok sayıda gazeteci hayatını kaybetti. CPJ tarafından verilen bilgiye göre, 1 Kasım itibariyle 33 gazeteci yaşamını yitirdi. Bunlar arasında 28 Filistinli, 4 İsrailli ve 1 Lübnanlı gazeteci bulunmakta.

Başka bir açıklamasında CPJ, saldırılarda 8 gazetecinin yaralandığını ve 9 gazetecinin ise kayıp ya da gözaltında olduğunu belirtti. Gazze'deki gazetecilerin, İsrail saldırıları, iletişim kesintileri ve elektrik kesintisi nedeniyle zorlu şartlar altında haber yapmaya çalıştıkları vurgulandı.

Değinilen bir diğer nokta ise, gazetecilere ve onların ailelerine yönelik saldırılar, tutuklamalar, tehditler ve sansür uygulamalarının devam etmesi oldu.

Fazıl Şenel’den açıklama! Fazıl Şenel’den açıklama!

BİR BEDEL ÖDEDİ VE ÖDEMEYE DEVAM EDİYOR 

CPJ'nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Sherif Mansour ise "CPJ, gazetecilerin kriz zamanlarında önemli işler yapan siviller olduğunu ve savaşan taraflarca hedef alınmamaları gerektiğini vurguluyor. Bölgedeki gazeteciler bu yürek parçalayan çatışmayı haber yapmak için büyük fedakarlıklar yapıyor. Özellikle Gazze'dekiler benzeri görülmemiş bir bedel ödedi ve ödemeye devam ediyor. Giderek artan tehditlerle karşı karşıya kalıyor. Birçoğu meslektaşlarını, ailelerini ve medya tesislerini kaybetti" şeklinde konuştu.

Son olarak CPJ, yaşamını yitiren tüm gazetecilerin isimlerini, hangi medya kuruluşunda çalıştıklarını ve nerede, ne zaman öldürüldüklerini listeleyerek yayınladı.   AFYON ZAFER 

Editör: Afyon ZAFERİM