TCMB'nin Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğ'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Bayram ikramiyeleri ödenme tarihleri belli oldu! Bayram ikramiyeleri ödenme tarihleri belli oldu!

Kredi kartlarından yapılan nakit avans işlemleri ve kredili mevduat hesaplarındaki aylık azami akdi faiz oranı hesaplama yönteminde değişikliğe gidildi. Yeni yöntemle birlikte, hesaplanan aylık azami akdi faiz oranı yüzde 4,42'den yüzde 5'e çıkarıldı.

Son dönemde ihtiyaç kredisi faiz oranlarında yaşanan artışın ardından, nakit avans işlemleri için uygulanan faiz oranının, ihtiyaç kredisi faiz oranıyla uyumlu hale getirilmesi amaçlandı. Yapılan değişiklikle bu farklılık giderilirken, söz konusu oranlar bugünden itibaren geçerli olacak.

Bankaların tüzel kişi TL payı için aylık artış hedefi de belirlendi. Öncesinde, tüzel kişi TL payı için belirlenmiş bir artış hedefi bulunmuyor ve 18 Ağustos 2023'teki seviyenin korunması gerekiyordu. Ancak, yeni uygulama ile birlikte bankalara tüzel kişi TL payı için aylık artış hedefleri getirildi.

Ayrıca, gerçek kişi TL payı aylık artış hedefleri de güncellendi ve hedeflerin sağlanamaması durumunda uygulanacak komisyon oranları artırıldı.

Tüm bu yeni düzenlemeler bugünden itibaren geçerli olacak.

Kaynak: BÜLTEN