Genel güzellik algısı nedeniyle çoğu kadın güzel bir görünüme sahip olmak için dik, dolgun ve şekilli memelere sahip olması gerektiğine inanır. Buna bağlı olarak yalnızca ülkemizde değil dünya genelinde de kadınların en çok talep ettiği estetik cerrahi prosedürlerin başında meme estetiği gelir. Memelerin şeklinin ya da boyutunun iyileştirilmesi amacıyla uygulanan meme estetiği prosedürleri arasında; meme büyütme, meme küçültme ve meme dikleştirme ameliyatı yer alır. Meme dikleştirme İstanbul ve diğer metropollerimizde en çok uygulanan prosedürlerden biri olup başarılı olmak için doktor seçimi titizlikle yapılmalıdır. Op. Dr. Evren İşçi alanının uzman ve deneyimli ismi olarak hastalarının estetik kaygılarını giderme, yaşam kalitelerini ve öz güvenlerini artırma amacıyla başarılı meme estetiği ameliyatlarına imza atmaktadır.

Meme estetiği ameliyatları hastaların farklı ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılamak amacıyla uygulanabilir. Memelerinin normal kabul edilenden ya da arzu ettiğinden daha küçük ya da daha büyük olması pek çok kadın için meme estetiği yaptırma nedenidir. Memelerinde sarkma ve şekil bozukluğu bulunan hastalar ise daha iyi bir görünüme sahip olmak için meme dikleştirme estetiği ameliyatı yaptırabilirler. Uygulanacak olan prosedür ve teknik hastanın ihtiyaçlarına, beklentilerine, memelerinin boyutuna, şekil bozukluğu ve sarkma olup olmadığına eğer sarkma varsa derecesine göre değişiklik gösterebilir.

Meme Dikleştirme Doğum Sonrası Sıklıkla Tercih Edilen Bir Prosedürdür

Meme estetiği ameliyatları temelde daha sağlıklı ve güzel bir görünüm elde edilmesi amacıyla uygulanabilir. Hasta özelinde doğru bir tedavi planlanması ve uygulanması sayesinde hastanın hoşnutsuzluğuna yol açan estetik sorunlar giderilebilir, potansiyel güzelliğinin ortaya çıkması sağlanabilir. Doktor seçiminin titizlikle yapılması bu süreçteki en önemli adımlardan biridir. Hastalar operasyondan önceki dönemde hastalarıyla açık ve doğru bir iletişim kurmalıdır. Doktor her hastanın ihtiyaçlarını doğru bir şekilde belirlemeli, beklentilerini anlamalı ve bu beklentilerin gerçeğe uygunluğunu değerlendirmelidir. Bu sayede hastanın beklentilerini karşılayacak aynı zamanda doğallığı bozmayacak sonuçlar elde edilmesi mümkün olabilir.

Doğum, emzirme, yaş alma, yer çekimi, kiloda sürekli değişiklikler olması ve yanlış sutyen seçimi gibi etkenler nedeniyle meme dokusu zaman içinde eski diri ve dik görünümünü kaybedebilir. Meme dikleştirme ameliyatı; hastanın memelerinin içi boşaldığı, sarktığı ya da meme derisi aşırı derecede bollaştığı durumlarda tercih edilebilecek etkili bir estetik cerrahi prosedürdür. Prosedür kapsamında hastanın meme dokusu şekillendirilerek memelerin daha dik bir pozisyon alması sağlanabilir.

Sarkma sorunu olmayan memelerde meme başı, meme altı katlandı çizgisinin üzerinde yer almalıdır. Memede hafif düzeyde sarkma olduğunda meme başı, meme altı katlantı çizgisiyle aynı seviyede bulunmalıdır. Meme başının, meme altı katlantı çizgisinin altında olması ise ileri düzeydeki sarkmaları göstermektedir.

Memede sarkmanın çok fazla olması ve meme bezi dokusunun yeterli olması durumunda meme küçültme estetiği ameliyatında uygulanan tekniklere benzer yöntemlerle memenin toplanması gerekebilir. Sarkma çok fazla ve meme bezi miktarı yetersiz olduğunda memenin toparlanması ve silikon protez yerleştirilmesi gerekir. Meme derisinde toparlanma sağlamak için ne ölçüde müdahale edileceği ve kullanılacak protezin boyutu, ameliyat sırasında estetik cerrah tarafından belirlenir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Meme dikleştirme ameliyatından önce, hasta ayaktayken fiziki muayene yapılır. Meme bezinin miktarı ve meme başının yeri değerlendirilir. Uygulanacak prosedürün kapsamı belirlenirken hastanın beklentilerinin gerçeğe uygunluğu değerlendirilir. Hastanın vücuduyla en uyumlu görünümün elde edilmesini sağlayacak bir prosedür için hastaya gerekli bilgilendirmeler ve yönlendirmeler yapılır.

Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında uygulanır. Uygulanacak teknik hasta özelinde belirlenmekte olup prosedür ortalama 2 ila 3 saat içinde tamamlanır. Operasyondan sonra genellikle 3 ila 4 gün içinde hastalar günlük yaşantılarına kaldıkları yerden devam edebilirler. Sağlıklı ve hızlı bir iyileşme süreci yaşanması için doktorun reçete ettiği ilaçları düzenli olarak kullanmak ve tavsiyelerine eksiksiz bir şekilde uymak gerekir. Hastaların ameliyattan sonra uygulama bölgesinde ağrı hissetmesi olağan bir durumdur. Hastanın yaşam kalitesini iyileştirmek için basit ağrı kesicilerin kullanılması fayda sağlayabilir. Ameliyat sırasında genellikle kendiliğinden eriyen dikişler kullanılmakta olup bu durumda dikişlerin alınması gerekmez. Aksi takdirde ameliyatın ikinci haftasında dikişler alınmalıdır.  Meme dikleştirme ameliyatından sonraki ilk hafta, hastalar kol ağrısı yaşayabilir. İyileşme sürecinde hastalar ağır kaldırmamalı, ağır ve sert hareketler yapmamalıdır. İyileşme sürecinin desteklenmesi için alkol ve sigara kullanıyorsa hastanın bu alışkanlıklarını bırakması ya da ara vermesi istenir. Yine ameliyatı izleyen 2 haftalık süre içerisinde hasta araç kullanmamalı, yüz üstü yatmamalıdır. Meme dikleştirme ameliyatından 1 ay sonra hastalar genellikle hafif spor aktivitelerine başlayabilirler. Diğer yandan iyileşme süreci her hasta özelinde farklı olabildiği için doktor onayı alınması daha sağlıklı bir durum olarak kabul edilir.

Editör: Afyon ZAFERİM