SİGARAYI BIRAKMA GÜNÜ SİGARAYI BIRAKMA GÜNÜ

Bu önemli görev süresince, Türk astronotun en az yedi defa Türkiye ile bağlantı kuracağı öngörülüyor. İlk görüşmenin bugün gerçekleşmesi beklenen Erdoğan'la iletişimde, Gezeravcı'nın gündemde olan konuları tartışması ve deneyimlerini paylaşması hedefleniyor. Ayrıca, ailesi ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile de buluşması planlanıyor. Alper Gezeravcı, bu süre zarfında Bursa'daki Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi ve Ankara'daki TÜBİTAK Uzay Merkezi ile de temasa geçecek.

Türkiye'nin uzaydaki gururu Gezeravcı, aynı zamanda genç nesillere de ilham vermek üzere Türk öğrencilerle bir araya gelecek. Samsun, Kocaeli, Hatay, Diyarbakır, Konya ve Balıkesir'den gelen üniversite, lise ve ortaokul öğrencileri ile deneyimlerini paylaşarak, onların uzay bilimine olan ilgisini artırmayı amaçlayacak.

Yörüngedeki görevi sırasında, astronot Alper Gezeravcı ayrıca, Bakü, Konya, Ankara, İstanbul ve Çanakkale gibi şehirlerin uzaydan fotoğraflarını çekecek. Yine bu kapsamda, Mersin'in Silifke ilçesinin ve Ağrı Dağı'nın göz alıcı görüntülerini Dünya'ya iletecek. Bu tarihi misyon, Türkiye'nin uzay alanındaki varlığını daha da pekiştirirken, gençlerde uzay ve astronomiye olan merakı körüklemesi açısından büyük önem taşımakta.

Kaynak: BÜLTEN