ODAK’ın birinci sayfası: “AKÜ büyümeye devam ediyor” ODAK’ın birinci sayfası: “AKÜ büyümeye devam ediyor”

Bu hafta Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamaları başta olmak üzere Fed yetkililerinin sözle yönlendirmeleri yatırımcıların odağında olacak.

Dünya genelinde açıklanan makroekonomik veriler, politika faizlerinin nihai seviyelerine ulaşmış olabileceğine işaret ediyor. ABD'de tarım dışı istihdam ekimde 150 bin kişi artarken, işsizlik oranı yüzde 3,8'den 3,9'a yükselerek 21 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Fed'in dikkatle izlediği ve yüzde 0,3 yükselmesi beklenen ortalama saatlik kazanç, yüzde 0,2 artarak 34 dolara ulaştı. Analistler, ABD'de beklentilerin altında kalan istihdam artışının, ülkede sıkı iş gücü piyasasının gevşemeye başladığına işaret ettiğini ve yatırımcıların Fed'in faiz artışlarında sona gelmiş olabileceğine dair beklentilerinin arttığını belirtti.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda gelecek 3 toplantıda da faiz artışına yönelik ihtimallerin oldukça gerilediğini kaydeden analistler, Fed'in gelecek yıl haziranda faiz indirimlerine başlayabileceğinin öngörüldüğünü ifade etti. ABD'de tarım dışı istihdam verileri sonrası 10 yıllık hazine tahvil faizi yüzde 4,50'nin altını test ederken, haftanın ilk işlem günüde yüzde 4,58 seviyesinde dengelendi. ABD'de Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), 51,8 ile piyasa beklentilerinin altında gerçekleşerek hizmet sektöründeki büyümenin yavaşladığına işaret etti. S&P Global'in açıkladığı ekim ayı hizmet sektörü PMI verisi 50,9'dan 50,6 ya revize edildi.

Fed yetkilileri söz konusu verilerin ardından açıklamalarda bulunurken, Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, iş gücü piyasasının daha iyi bir dengede olduğuna dikkati çekerek, Fed'in faiz oranında zirveye ulaşıp ulaşmadığını bilmediğini aktardı. Minneapolis Fed Bankası Başkanı Neel Kashkari de tahvil getirilerini neyin yönlendirdiği konusunda çok fazla belirsizlik bulunduğunu, iş gücü piyasasının yavaşlamasının da olumlu olduğunu kaydetti. Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ise ekonomik görünüm dikkate alındığında Fed'in politikasının muhtemelen doğru yerde olduğunu ifade ederek, enflasyonda yavaş ve istikrarlı bir ilerleme beklediğini anlattı.

Analistler, bu hafta Fed Başkanı Powell'ın perşembe günkü konuşmasının yanı sıra Fed yetkililerinin hafta boyunca yapacakları sözle yönlendirmelerin varlık fiyatları üzerinde etkili olmasının beklendiğini kaydetti.

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası'nın "şahin" politikalarının sona ermiş olabileceği beklentisiyle haftaya pozitif bir seyirle başladı. Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamaları başta olmak üzere Fed yetkililerinin sözle yönlendirmeleri yatırımcıların odağında olacak. ABD'de tarım dışı istihdam ekimde 150 bin kişi artarken, işsizlik oranı yükselerek 21 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Analistler, ABD'de beklentilerin altında kalan istihdam artışının, 'şahin' politikaların sona erdiği beklentisini güçlendirdiğini belirtti. Para piyasalarında faiz artışına yönelik ihtimaller oldukça geriledi ve gelecek yıl haziranda faiz indirimlerine başlanabileceği öngörüldü. Fed yetkililerinin açıklamaları ve veri takviminin yine piyasaların odağında olması bekleniyor.

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası'nın "şahin" politikalarının sona erdiği beklentisiyle haftaya pozitif bir seyirle başladı. ABD'de tarım dışı istihdam verileri açıklandı. İstihdam artışı beklentilerin altında kaldı ve işsizlik oranı yükseldi. Bu durum, Fed'in faiz artışlarında sona gelmiş olabileceği beklentilerini güçlendirdi. Para piyasalarında faiz artışına yönelik ihtimaller oldukça geriledi. Fed yetkililerinin açıklamaları ve gelecek dönemde yapılacak veriler takip edilecek. Bir diğer önemli gelişme ise Avrupa borsalarındaki karışık seyir ve makroekonomik verilerin enflasyonun gerilediğine işaret etmesi oldu. İngiltere Merkez Bankası'nın 'şahin' politikasında sona gelindiği şeklinde yorumlar gelirken, merkez bankalarının açıklamaları da piyasaların odağında olacak. Cuma günü Türkiye'de BIST 100 endeksi yükseldi ve dolar/TL ise artışla günü tamamladı. Yurt içinde ve yurt dışında açıklanacak veriler ve küresel gelişmeler takip edilecek. AFYON ZAFER 

Editör: Afyon ZAFERİM