En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL olacak En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL olacak

Binlerce anneye seslenen Kim, ülkenin düşen doğum oranlarına işaret etti ve annelere daha çok çocuk sahibi olmaları yönünde çağrıda bulunurken gözyaşlarına boğuldu. Lider, "Doğum oranlarındaki düşüşü durdurmak ve çocuklara iyi bir bakım ve eğitim sağlamak üzere hep birlikte çaba harcamamız gerek," ifadesini kullandı.

Kuzey Kore lideri, annelere yönelik sosyal görevlerin altını çizdi ve çocukların sosyalist değerlerle yetişmesi gerektiğini vurguladı. Kim Jong-un gözyaşları içinde, "Sosyalist olmayan eğilimleri sonlandırmak, aile içi uyumu ve toplumsal birliği güçlendirmek gibi toplumsal meseleler annelerimizin desteğiyle çözülebilir" diyerek annelerin önemine dikkat çekti.

Kuzey Kore'nin zorlu ekonomik koşulları ve yaptırımlar altında doğum oranlarında ciddi bir düşüş yaşandığı bildirildi. BM Nüfus Fonu verilerine göre, Kuzey Koreli kadınların yaşam boyu ortalama çocuk sayısının 1.8'e düştüğü tahmin ediliyor. Kapalı ülke yapısı sebebiyle doğru demografik bilgilerin saptanmasında güçlükler yaşanıyor. Kim Jong-un'un bu konuşması, ülkedeki mevcut duruma dair endişeleri ve bu konuda atılması gereken adımları gözler önüne serdi.İHA 

Editör: Cemile Kaytan