Roma Dönemi'nin pek çok kopyasına sahne olan ancak Helenistik dönemin orijinalliğini koruyan nadide Musa heykeli, 2023 yılındaki kazılarda Stratonikeia Antik Kenti'nde ortaya çıktı. Milattan önce 2'nci yüzyılın ünlü heykeltıraşı Philiskos tarafından yapılmış olması muhtemelen sanılan eser, Anadolu ve Yunanistan'da daha önceleri sadece Roma Dönemi'ne ait kopyalarıyla biliniyordu.

Akçin İlkokulu'nun Dil Zenginlikleri Projesi göz doldurdu! Akçin İlkokulu'nun Dil Zenginlikleri Projesi göz doldurdu!

Stratonikeia Antik Kenti, Philiskos'un tek bilinen Helenistik dönem eserine ev sahipliği yaparak büyük bir keşfe imza attı. Arkeoloji dünyası için müstesna bir önem arz eden bu bulgu, Philiskos'un Stratonikeia'da kişisel bir sanat harikası yaratmış olduğunu ve kentin sanatsal bir geçmişe sahip olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Kazılarda Roma Hamamı'nın Frigidarium bölümünde kaidesiyle birlikte keşfedilen heykelin başı ve kolları kayıp olarak kaydedildi. Ancak bu eksik parçalar, eserin tarihsel değerini ve ilgi çekiciliğini azaltmıyor.

Prof. Dr. Bilal Söğüt, antik kentte sürdürülen kazılar ve bu tarihi eserin keşfi hakkında değerli bilgiler verdi. Philiskos'un mitolojik ilham perilerine hayat verdiği ve bu eserlerin Roma dönemi kopyalarının Perge, Rodos ve Delos gibi yerlerde bulunduğu biliniyordu. Stratonikeia Antik Kenti'nde bulunan Musa heykeli, orijinal olduğu tespit edilerek büyük bir buluş olarak kayıtlara geçti ve Muğla Müzesi'nde sergilenmek üzere koruma altına alındı.İHA

Editör: Cemile Kaytan