Google'da Gelir Elde Etmek İçin SEO Yolculuğu

Google üzerinde ek gelir, bazen tam zamanlı çalışarak para getiren bir süreç başlatabilirsiniz. İlk olarak bazı kelimeleri bilmek gerekiyor. SEO (Search Engine Optimization) olan Arama Motoru Optimizasyonu’dur. 

Ben Fatih. Bu süreçte SEO hakkında nasıl para kazanacağınızı anlatacağım. İlk olarak bazı kavramları anlatmaya başlayacağım.

Forbes’e göre dünyada 1,13 milyar web sitesi bulunuyor. Şöyle düşünelim; Google sonuçlarında yaklaşık ilk sayfada 10 tane sonuç bulunur. Türkiye’de düşünün bir meslekle alakalı binlerce site var. Lakin hepsi Google sonuçlarında ilk sırada yer almıyor. Burada arama motoru optimizasyonu devreye giriyor. Web sitelerini Google ile uyumlu yaparak arama sayfasında daha öncelikli sıraya çıkma işlemi kısaca SEO olarak adlandırılıyor.

Resim ile arama sonuçlarından ne anlatmak istediğimi daha iyi paylaşabilirim.

Google'da ilk sıraya çıkmak

Mobilde bir arama yaptığımda bu şekilde gözükür. Web sitelerini bu şekilde ilk başa getirmek bir SEO sürecidir.

SEO kavramını biraz daha kafamızda yerleştirirsek bu işten nasıl para kazanabiliriz buna geçelim.

Google Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

Milyarlarca web sitesi var lakin milyarlarca bu işin teknik kısmını bilen insan sayısı çok az. Bilen sayısı az olması talebin de fazla olması nedeniyle parasal fark oluşturuyor. Bir şeye fazla talep varsa ve o ürün az ise mutlaka parası da artar. Arz talep ilişkisi.

Konumuza geri dönecek olursak; Web site işini öğrenmek oldukça kolaylaştı. ChatGPT, Youtube, Udemy gibi platformlardan ücretsiz şekilde öğrenebilirsiniz. Herhangi bir kursa gitmenize ya da bu işin teknik olarak nasıl yapacağınızı özel eğitim almadan yapabilirsiniz.

Neden az biliniyor, neden herkes yapmıyor diye bir düşünceniz varsa; bu süreç maalesef hemen para kazandırmıyor. İlk olarak bilgileri öğrenmek biraz sürüyor. Doğru bilgiye ulaşmak da zor. Google kaynaklarını kullanabilirsiniz. Milyarlarca site var ama milyarlarca SEO çalışanı yok. Bir insana düşen iş miktarı fazla olunca verim de düşüyor. 

Öğrenme sürecinden sonra (A/B) testleri geliyor. Öğrendiklerinizi uygulamalısınız. Başarılı olduklarınızı değerlendirmeli, analiz etmeli ve bunun üzerinde ilerlemelisin. 

SEO Dünyasında Avantajları Değerlendirmek

Bu durumu nasıl avantaja dökebilirsiniz: 

Yabancı dil: İlk olarak yabancı dil bilmeniz oldukça avantajlı. Başka bir ülkeye gitmenize gerek yok. Türkün diyarından Türkiye’den farklı ülkelerdeki web site işlerini alabilirsiniz.

Teknik bilgi: Bunun için nesev sitesini kurdum. İnsanların bu konuda az bilgiye sahip olduğunu gördüm ve daha iyi sonuçlar vermesi için ücretsiz bir site oluşturdum

Yapay zeka: ChatGPT gibi yapay zeka araçlarına istediğinizi sorarak bilgi edinebilirsiniz. Lakin ne soracağınızı bilmiyorsanız onu da sorarak öğrenebilirsiniz. Google, yeni dönemde sık sık doğal dil işlemesi bilen uzman almaya başladı. Yapay zekadan daha fazla yararlanacağı kesin. 

İster web sitesi olan bir firmada çalışır isterseniz de kendi müşterilerinizi toplarsınız. Bu bir süreç. Nakliye, tesisat gibi çalışmalar yapan insanlara site açıp para da kazanabilirsiniz. 

Site kurabilirsiniz. Site içi optimizasyon çalışmaları yapabilirsiniz. Farklı ülkelerdeki insanlarla çalışabilirsiniz. Home office ya da hybrid çalışma yürütebilirsiniz. Ek gelir ya da tam gelir olarak değerlendirebilirsiniz.


Google ya da Bing gibi arama motorlarındaki sitelerin gelişimi için kendini geliştirebilirsin. Ben, https://nesev.net sitesini kurarak SEO rehberi oluşturuyor ve insanlara aktarmaya çalışıyorum.