Gıda ürünlerinin ambalajında artık gıdanın adının, tüketicinin ilk bakışta rahatça görebileceği şekilde belirgin ve anlaşılır bir biçimde yer alacağına vurgu yaptı. Aynı zamanda, yanıltıcı görsellerin kullanımını önleyecek düzenlemeler getirileceğinin altını çizdi.

Detaylara da değinen Bakan Yumaklı, aldıkları kararların içerikleriyle somut örneklerini vererek tüketicilere rehber oldu. Özellikle sadece aroması bulunan ancak gıdanın kendisi içermeyen ürünlerde görsel kullanımına izin verilmeyeceğini belirtti. Yumaklı, "Muz aromalı bir sütte 'muzlu süt' ifadesi yerine 'muz aromalı süt' ibaresinin kullanılacağını ve benzer ürünlerde '... tadında', '... lezzeti' gibi yanıltıcı ifadelere müsaade edilmeyeceğini açıkladı. Buna ek olarak, bitkisel margarinde 'tereyağı keyfi' veya 'tereyağ lezzeti' gibi ifadelerin kullanımına izin verilmeyecek. Benzer şekilde, bitkisel yağ ve süt karışımı dondurma benzeri ürünlerin 'dondurma keyfi' veya 'dondurma lezzeti' gibi ifadelerle satışının önüne geçilecek.

İHTİYAÇ KREDİSİ ÇEKECEKLERİN HAYALLERİ SUYA DÜŞTÜ! İHTİYAÇ KREDİSİ ÇEKECEKLERİN HAYALLERİ SUYA DÜŞTÜ!

Üretim ve toplu tüketim yerlerinin denetimleriyle ilgili de bilgi veren İbrahim Yumaklı, ülke genelinde denetimlerin 81 ilde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü görevlileri tarafından sürdürüldüğünü belirtti. Yeni düzenlemelerin tüketicilerin daha bilinçli seçimler yapmasını sağlayacağı ve gıda güvenliğini artıracağı konusunda vurgu yaptı.

Kaynak: BÜLTEN