Dr. Duran, "Anemi ya da halk arasında bilinen adıyla kansızlık, vücut dokularına yeterli oksijen taşıyacak kırmızı kan hücrelerinin ya da hemoglobin proteininin normal seviyelerin altında olması halidir" dedi ve anemiyle ilişkili belirtilerin; yorgunluk, cilt solgunluğu, nefes darlığı, baş dönmesi ve hızlı kalp atışı şeklinde sıklıkla ortaya çıktığını vurguladı. Özellikle genç kadınlarda görülen demir eksikliğinin menstürasyon döneminde artan kan kaybından kaynaklandığını ifade etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Heyeti, Afyon Valisi'ni Ziyaret Etti Kültür ve Turizm Bakanlığı Heyeti, Afyon Valisi'ni Ziyaret Etti

Dr. Duran, anemi problemiyle mücadelede doğal beslenmenin önemine de dikkat çekerek, "Kansızlık sorunu için faydalı olduğu bilinen doğal ürünler bulunmakta" dedi. Pekmez, tahin helvası, kuru incir, kırmızı et gibi demir açısından zengin gıdaların anemiye iyi geldiğini belirtti. Ek olarak kuru üzüm, kabuklu deniz ürünleri, sakatat, çilek, muz gibi meyvelerin de kan yapımını desteklediğini sözlerine ekledi. Aneminin tanısının klinik muayene ve tam kan sayım testi ile konulduğunu, hemoglobin seviyesinin normalin altındaki değerlerin anemiye işaret ettiğini anlatan Duran, tam kan sayımı sonucunun aneminin türünü belirlemede de kullanıldığının altını çizdi.

Kaynak: BÜLTEN