Evde Kıbleyi Bul

Namaz kıble yönüne doğru yönelerek yapılan bir ibadettir. Kıble, Mekke şehrindeki Kabe istikametidir. Namaz kılmak isteyen bir Müslüman, kıble yönüne yani Kabe istikametine yönelmek zorundadır. Namazın geçerlilik şartlarından birisi olan istikbal-i kıbleye uyulmaz ise namaz sahih olmaz. Dolayısıyla doğru kıble istikametine doğru namazı ifa etmek, namazın sıhhati açısından büyük önem taşımaktadır. Peki evde hassas bir şekilde kıble yönünü nasıl tespit edebiliriz?

Doğru, güvenilir ve özellikle hassas bir şekilde kıble tayini için günümüz internet teknolojisi işimizi oldukça kolaylaştıracaktır. Bu noktada işyerinizde veya evde kıbleyi bulmamızı sağlayan online kıble yönü hesaplama servis veya sitelerinden yararlanabiliriz. Kıble yönünün doğru, hızlı ve bilhassa hassas bir şekilde tespiti için Kıbleyi Bul kıble bulma servisini önermekteyiz. Bu servis ile, Google Maps online haritalar yardımıyla kıble yönünün ne denli pratik bulunduğuna şahit olacaksınız. Mobil cihazlarınızla siteye bağlanmadan önce, bulunduğunuz yerin tespiti için –örneğin- cep telefonunuzda Konum (GPS) servisini aktifleştirmeniz gerekmektedir. Zira bulunduğunuz işyeri veya ev ile Kabe arasına oluşturulacak kıble yönü hattı için, bulunduğunuz konumun bilinmesi gereklidir. Bu şekilde Kıbleyi Bul servisine giriş yaptığınızda saniyeler içerisinde kıble yönü hattınızı online harita üzerinde görebileceksiniz. Artık size kalan, etrafınızdaki sokak, cadde, ev, işyeri vs. gibi nesnelerden yararlanarak kıble yönünüzü belirlemek kalacaktır.

Farklı şehir veya ülkelere seyahatte online kıble bulma servislerinin önemi, güvenle kıble yönünün bulunması noktasında çok daha fazla pekişmektedir. Ülke dışına çıktığınızda Kıbleyi Bul servisinin Qibla Direction bölümünü kullanabilirsiniz. Qibla Direction’da online haritalar yardımıyla kıble yönünüzü hızlıca vermektedir. Artık seyahatlerinde kıble hangi yönde gibi telaşeleriniz olmayacak. Çünkü Kıbleyi Bul ve Qibla Direction kıble bulucu servisleri her daim siz cep telefonunuz kadar yakın olacaktır.

Online haritalar ile kıble yönünün ne denli pratik ve güvenilir olduğunu belirttikten sonra, şimdi gelelim pusula ile hassas bir şekilde kıble yönünün bulunması hususuna. Pusula ile kıble yönünü bulmak isteyenlerin bulunduğu şehrin veya konumunu kıble derecesini bilmeleri gerekmektedir. Peki bulunduğumuz yerin kıble derecesini nereden öğrenebiliriz? Yine online haritalar alt yapısını kullanan Kıbleyi Bul servisinden bulunduğunuz yerin kıble derecesini öğrenebilirsiniz. Bunun için cep telefonunuzun konum servisini etkinleştirerek https://www.kiblebulma.com adresini ziyaret etmeniz yeterlidir. Hem online harita üzerinde kıble yönü hattınızı ve hem de konumunuzun kıble derecesini Kıbleyi Bulma servisinden anında alabilirsiniz.