Göçü Engellemek İçin Dinar’a Bağlı 4 Köyde Uygulama Başlayacak

İYİ Parti Afyonkarahisar il Genel Meclisi Üyesi Murat Orhan ocak ayı içerisinde

DİNAR 13.01.2020, 18:47
Göçü Engellemek İçin Dinar’a Bağlı 4 Köyde Uygulama Başlayacak

Göçü Engellemek İçin Dinar’a Bağlı 4 Köyde Uygulama Başlayacak

İYİ Parti Afyonkarahisar il Genel Meclisi Üyesi Murat Orhan ocak ayı içerisinde gerçekleştirilen İGM toplantılarının genel bir değerlendirmesini yaparak 422 köyde, yerleşik hayatı özendirmek, göçü engellemek için, köy tüzel kişiliğine ait araziler, hazine arazileri ve mera alanları ile ilgili arazilerin arsa vasfına dönüştürülerek, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ücret mukabili satışını öngören projede, pilot uygulama ile il genelinde 36 köy belirlenerek çalışmalar başlatıldığını söyledi.

Orhan açıklamasının devamında ise şunları kaydetti, “Afyonkarahisar ilimize bağlı 422 köyde, yerleşik hayatı özendirmek, göçü engellemek için, köy tüzel kişiliğine ait araziler, hazine arazileri ve mera alanları ile ilgili arazilerin arsa vasfına dönüştürülerek, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ücret mukabili satışını öngören projede, pilot uygulama ile il genelinde 36 köy belirlenerek çalışmalar başlatıldı.

Dinar ilçemizin Aktoprak, Bülüçalan, Burunkaya ve Karahacıllı köylerini kapsayan ilk uygulamada, diğer köylerimizden fiziki şartları ve özellikle ekonomik konumları müsait olanlar, müracaat kapsamında öncelik sırasına alınacaklardır. Bu proje kapsamında arsa alan vatandaşlarımızın ev yapım aşamasında, harfiyat giderlerinin İl Özel İdare tarafından karşılanacağı taahhüt edilmiştir. Ayrıca 4 ayrı model projelendirilerek ev yapacaklara alternatifler sunulmuştur. Bir diğer sorun olan, çok amaçlı pazaryeri ve düğün salonu özelliğini taşıyan 3 yeni proje, ilerleyen aylarda uygulamaya alınacaktır.

Bir sonraki toplantı gününde İl genel meclisi toplantı salonunda Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğünün çalışmaları hakkında yaptığı sunuma istinaden 6284 sayılı kadına şiddet konusunda görüş ve kaygılarımızı belirttik.

Başka bir toplantı gününde ise İl genel meclisi toplantı salonunda Doğa, Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğümüzün bilgilendirme amaçlı sunumunda Dinar’ımızın kanayan yarası sokak hayvanlarının bakım ve rehabilitasyon merkezi olarak belirlenen Aktoprak köyünde yer tahsisi yapıldığını biliyoruz. İhale sürecinin ne aşamada olduğunu sorarak ayrıca bilgi aldık. Bu konuyu sayın belediye başkanımız Nihat Sarı’ya da sorduğumda, ilk ihalede, ihaleye giren firmaların yüksek fiyat teklifinden dolayı kamu yararı gözetilerek ihaleyi iptal ettiğini, önümüzdeki günlerde tekrar bir ihale yapılacağını belirtti.

Dinar merkez ve köylerimizin can alıcı sorunlarını ve çözüm noktasındaki aşamalarını, sorumlu muhalefet anlayışı ile adanmışlık duygusu kapsamında, halkımızla paylaşmaya devam edeceğiz” dedi.

Yorumlar (0)
-2
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 11 Nisan 2021
İmsak 04:54
Güneş 06:21
Öğle 13:04
İkindi 16:43
Akşam 19:37
Yatsı 20:58