Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Başkan adaylarının Dinar ve Afyonkarahisar Merkezdeki harcamalarının afaki bir şekilde olması, ‘Değirmenin suyu nereden geliyor?’ sorularını sordurtuyor.

Dinar ve Afyonkarahisar Merkezde Belediye Başkan Adayları Veysel Topçu ile Burcu Köksal’ın seçim çalışmalarına bakıldığında, harcamaların yüksekliğinin dikkat çektiğine işaret eden ilgililer, ‘Genel Merkezlerin yaptıkları destekler resmi olarak bellidir. Genel Merkezin gönderebileceği kısıtlı bütçeler ile bu harcamaların finanse edilmesi mümkün değildir. Dinar ve Afyonkarahisar Merkezdeki adayların şahsi mali durumlarının da bu giderleri karşılama imkanının olup olmadığı bilinmektedir. O zaman bu finansın kaynağının ya bazı işadamlarının desteği ile ya da farklı yollardan edinilmiş olan finans teminiyle mümkün olabileceği aşikardır. Eğer bazı işadamları böylesine çok büyük çaplı desteklerde bulunuyorlarsa da, ileride bunun karşılığının mutlaka istenebileceği bilinmektedir’ dediler.

Dinar’daki bazı vatandaşlar da Cumhuriyet Halk Partisi Dinar Belediye Başkan Adayı Veysel Topçu’nun seçim kampanyasında günlük olarak neredeyse yüzbinlerce liralık harcamalarının olduğunun duyulduğunu ifade ederek, ‘Dinar büyük bir yer değil. Pek çok konu kısa zamanda duyuluyor. Veysel Topçu’nun seçim harcamalarının yüksekliği dikkat çekiyor ve bu bedelleri etrafında karşılayabilecek kişilerin olmadığı biliniyor’ dediler.

ODAK’a konuşan Dinar’lı bazı vatandaşlarda dikkat çeken açıklamalarda bulundular.

Dinar Pancar Ekicileri Kooperatifinin iş ve işlemlerinin son günlerde dikkat çektiğini ifade eden bazı Dinar’lılar, ‘Veysel Topçu Dinar Pancar Ekicileri Kooperatifinin Başkanı. Kısa bir süre önce Kayseri Şeker Fabrikasında Dinar Pancar Ekicileri Kooperatifinin hisselerini sattıklarını ve buradan yanlış bilmiyorsak 185 milyon TL nin alındığını duyduk. Bu paranın şimdi kasada ne kadarının kaldığını bir kaç kişi hariç kimse bilmiyordur. Ama bilinen ve duyulan önemli bir şey var. Bu da bu paranın bir kısmı ile bazı alımların yapıldığı. Nedir bu alımlardan birisi derseniz, işte orada bazı soru işaretleri yok değil. Dinar’da herkesin bildiği bir eski çorap fabrikası olan yer var. Burası köy sınırında. Kısa bir süre önce burasını 15 milyon TL ye satacaklardı. Mısırlılara ait. Onlarda İş Bankasından almışlardı. İşte bu 15 milyon TL kadar bir bedele satılacak olan yer, duyduk ki Pancar Ekicileri Kooperatifi tarafından bir milyon yüz bin dolar gibi bir rakama alınmış. Yani neredeyse 35 milyon TL. 15 gün önce 15 milyon TL gibi bir rakama satılacak olan yer, kısa bir süre sonra 35 milyona satılıyor. Bu çok ilginç. Soru işaretlerini giderecek olan Pancar Ekicileri Kooperatifinin Yönetim Kurulu Başkanı olan ve aynı zamanda CHP’nin Dinar Belediye Başkan Adayı olan Veysel Topçu’dur. Eğer Veysel Topçu bu konuyla ilgili bir açıklama yapacak olursa kendisine Dinar’lılar olarak sormak istediğimiz bazı sorularda var. Onları da bir çırpıda cevaplarsa memnun oluruz ve seçim öncesinde kendisine oy vermeyi düşünenler varsa ve akıllarında soru işaretleri varsa o soru işaretlerini de gidermiş olur’ dediler.

Bu konuyla ilgili olarak işte Dinar’lıların soruları;

-          Eski çorap fabrikasının olduğu araziyi almaya neden gerek duydunuz?

-          Burasını kaç TL ye aldınız?

-          Alımla ilgili olarak her hangi bir kişi ya da firmaya komisyon ödediniz mi?

-          Burasına neden ihtiyaç duydunuz?

Müdür Taşbaş hangi konularda istişarelerde bulundu? Müdür Taşbaş hangi konularda istişarelerde bulundu?

-          Bu alınan yerin ancak sadece depo olabileceği. Gübre deposu olması haricinde bir işe yaramayacağı, orasının fosseptik çukurunun bile olmadığı söyleniyor. Fosseptik çukuru bile olmayan yere nasıl fabrika yapmayı düşünüyorsunuz? Eğer halen daha yapacak iseniz bu işler için ne kadar ödeme yapılacağını hesapladınız?

-          Buraya yatırım yapmayı düşünüyor iseniz, aynı yatırımı neden Dinar Pancar Ekicileri Kooperatifinin Sanayiye giderken mevcut olan yerine yapmıyorsunuz?

-          2 bin m2 kapalı alanı olan Kooperatifinde hissesinin olduğu atıl yem fabrikasını neden değerlendirmiyorsunuz da, böylesine macera denilebilecek yeri alıyorsunuz? Burasının alımında çift fiyat uygulaması olduğu doğru mu?

-          Dinar Pancar Ekicileri Kooperatifinin yem fabrikası olan yerine, Ziraat Odasından 1 yıl kadar önce alınan yere neden yatırım yapmak yerine, böylesine çok yüksek bedele alındığı iddia edilen yere Dinar’lı çiftçinin paraları çarçur ediliyor?

-          Hazır soru sormaya başlamış iken, Esnaf Kefaletin yerini de Pancar Kooperatifine almış ve sonrasında oraya çok yüksek bedeller harcanarak restore ettirilmişti. Şimdi burada bir telefon şirketinin bayiliğini yapmakta olan kiracı ile akrabalık bağı var mıdır?

-          Dinar’dan CHP Belediye Başkan Adayı olabilmek için CHP Milletvekili Burcu Köksal ya da onun akrabalarından her hangi birisiyle maddi bir diyalog ve bağ oldu mu?

-          Afyonkarahisar Merkez Belediye Başkan Adayı Burcu Köksal’ın seçim çalışmalarına Dinar’dan maddi bir katkı sağlanıyor mu?

-          Veysel Topçu olarak seçim çalışmalarına bugüne kadar siz veya yakın çevrenizdekiler kaç TL harcadılar, bunların kaynağı nedir?’ şeklinde sorular yönelttiler.

NELER OLUYOR BİZE? BİZE NELER OLUYOR?

NELER OLUYOR BİZE? BİZE NELER OLUYOR?

DİNAR’DAN BOMBA BİR HABER DAHA...

ODAK Gazetesi Muhabirleri Dinar’da yaptıkları çalışmalarda bazı ilginç bilgilere de ulaştılar.

CHP Dinar Belediye Başkan Adayı Veysel Topçu’nun Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı Dinar Pancar Ekicileri Kooperatifi tarafından yeni bir şirket kurulduğunu belgeleyen ODAK, bu şirketin kurucularının da şirketin müdürü, muhasebecisi ve avukatı olduğunu öğrendi.

100 milyon TL sermayeli kurulan şirketin ismi DİNAR MENDERES TARIM HAYVANCILIK TOHUM ŞEKER GIDA ENERJİ VE PETROL ÜRÜNLERİ SANAYİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ.

Şirket ortakları;

YÜKSEL ARSLAN

EMRAH AKYILDIZ

ABDÜLAZİZ BEKLE

Şirketin idaresi ve temsilinin Yüksel Arslan’ın şirket ortaklarından her hangi birisiyle kendisinin uhdesinde olduğu ve yetkinin bu şekilde verildiği öğrenilirken, Dinar’lı vatandaşlar bu duruma tepkililer.

Bir Dinar’lı vatandaş ODAK’a yaptığı açıklamada, ‘Yüzlerce üyesi olan Dinar Pancar Ekicileri Kooperatifinin yönetiminin böylesine önemli konularda mutlaka tüm üyelerine danışması gereklidir. Siz 185 milyon TL ye Pancar Ekicileri Kooperatifinin tüm üyelerine ait olan hisseyi satıyorsunuz ve bunun 100 milyon TL si ile bir şirket kuruyorsunuz. Bu 100 milyonluk şirketi de Kooperatifin müdürüne, muhasebecisine ve avukatının yetkisine bırakıyorsunuz. Onlarda bu şirket aracılığı ile hangi iş veya işlemi yapmak isterlerse yapabilecekler. Yetki böyle. İyiye de kullanabilirler, kötüye de. Kimsenin günahını almayalım ama duyuyoruz görüyoruz her gün televizyonlarda. Bazı bankaların müdürleri bile neler neler yapabiliyorlar. Allah korusun insanoğlu şeytana uyabilir. Bunun için Kooperatifin yüzlerce üyesinin hakkının iki kişinin insiyatifine bırakılması hiç doğru değildir. İşte duyduk. 15 milyon TL ye kısa bir süre önce alınabilecek olan yerin 35 milyon TL gibi bir rakama alındığını söylüyorlar. Doğru rakamları ancak Veysel bey ve ekibi bilebilir. Acaba tapu kayıtlarında durum nedir ve bu işe aracılık edenler varsa, onların cebine ne kadar girmiştir? Bunları merak ediyoruz’ dediler.

Kaynak: ODAK HABER MERKEZİ