Dinamometre ve Yük Hücresi Hakkında Bilgiler

Dinamometre ve yük hücresi (Loadcell) hakkında bilgiler vermek isteriz sizler için. Pek çok farklı alanda kullanılan bir kuvvet ölçüm cihazı olan dinamometrenin ölçümü yapılacak olan malzemeye bağlı olarak değişkenlik gösteren farklı modelleri vardır. Tartım dinamometreleri ağırlık ve gerilim ölçüsü için kullanılır. Bu model kendisine uygulanan çekme kuvvetini ve üzerindeki gerilimi kaydedebilecek ve ağırlık verilerine dönüştürebilecek özelliğe sahiptir. 

Dinamometre ve Yük Hücresi Hakkında Bilgiler

Dinamometre nedir? Cisimlerin kuvvetlerini ölçmede kullanılmaktadır. Yük hücresiyse ağırlığı elektrik sinyaline çevirir. Yük hücresinin bir diğer adı Loadcelldir. Loadcell yani Yük hücresi otomatik tartılar nakliye ve üretimde kullanılan farklı özellikleri sahip makinelerin yerine geçer. Veya o makineleri entegre olarak çalışan sistemlerdir. Ağırlık ölçümü için kullanılan loadcell ağırlık ölçümüne otomatik bir şekilde yapar ya da kullanıcıların tercihine bağlı olarak bilgisayar gibi sistemlere dayalı olarak da detaylı raporlar sunar.

Otomatik tartılar farklı çalışma sistemlerine entegre edildiği zaman tartım dışı uygulamanın şekline yani tartım dışında kullanılacak sürece bağlı olarak değişkenlik gösterir. Örnek vermek gerekirse monaray baskül sistemleri ray üzerinde asılı bulunan yükün ray sisteminin sonuna geldiği zaman ağırlığını hesaplar.  Otomatik tartı aletlerinin çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

·         Dozajlama kantarları

·         Otomatik dolum makineleri

·         Bant kantarlar

·         Otomatik kontrol tartısı 

Farklı proses ihtiyaçlarının otomatik ve tam olarak karşılanabilmesi adına özel detaylara ve ayrıntılara dikkat edilerek üretilmiş otomatik tartı aletlerini kullanmakta fayda vardır. Piyasada otomatik tartı sistemlerinin satışını yapan pek çok farklı firma vardır. Sizler de otomatik tartı sistemi ihtiyaçlarınız için arama motorları üzerinden http://Weilo.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.