Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Turizm Fakültesinde “Akademi, Sektör ve Öğrenci Buluşmaları Etkinlikleri” kapsamında; “HMS Otel Programı Eğitimi, Uluslararası Ticaret Faaliyetleri İçerisinde Turizmin Yeri ve Önemi, Geçmişten Günümüze Sofra Seramiğinin 20. Yüzyıl Sonrası Sanat Eserine Dönüşümü, Gurme Kahvecilik ve 3. Nesil Demleme Yöntemleri, Şef Serkan Erkılıç ile Bir Menü Hazırlayalım ile Çikolata ve Uzakdoğu Mutfağı” konulu seminerler gerçekleştirildi.

Afyon Kocatepe Üniversitesi

ADAYLIĞININ DÜŞECEĞİNİ BİLMİYOR MUYDUN? NEDEN MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ'Nİ ŞAHSİ İSTİKBALİNE ALET ETTİN? ADAYLIĞININ DÜŞECEĞİNİ BİLMİYOR MUYDUN? NEDEN MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ'Nİ ŞAHSİ İSTİKBALİNE ALET ETTİN?

Birçok eğitim ve seminer gerçekleşti

Akademi, Sektör ve Öğrenci Buluşmaları kapmasında Eğitmen Ali Büyükgezirci tarafından “HMS Otel Programı Eğitimi”, AKÜ Bolvadin Meslek Yüksekokulu Pazarlama ve Dış Ticaret Bölümü Öğretim Elemanı Dr. Öğretim Üyesi Fuat Öz tarafından “Uluslararası Ticaret Faaliyetleri İçerisinde Turizmin Yeri ve Önemi”, Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü Öğretim Görevlisi Aziz Baha Örken’in katılımıyla “Geçmişten Günümüze Sofra Seramiğinin 20. yüzyıl Sonrası Sanat Eserine Dönüşümü”, Punch Coffee İşletmecisi Baki Sandıkcı’nın katılımıyla “Gurme Kahvecilik ve 3. Nesil Demleme Yöntemleri”, Akrones Thermal, SPA, Convention & Spor Hotel Mutfak Şefi Serkan Erkılıç’ın  katılımıyla Şef Serkan Erkılıç ile “Bir Menü Hazırlayalım” ve Eğitmen Şef Bülbül Karakaş ile Eğitmen Şef Filiz Gökdemir’in katılımıyla da “Çikolata ve Uzakdoğu Mutfağı” konulu seminer ile eğitimler gerçekleştirildi.

Afyon Kocatepe Üniversitesi

Turizm Fakültesi Reha Kora Konferans Salonunda gerçekleştirilen etkinliklere; Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bölümü öğrencileri katıldı. Seminerler sonunda katılımcılara teşekkür belgeleri takdim edildi.

Kaynak: BÜLTEN