Güneydoğu Anadolu bölgesine gezi düzenlemek istendiğinde ya da seyahat ederek tarihe tanıklık edilecekse Obilet araç kiralama imkânlarından faydalanılması avantajlar sağlar. Hem erken rezervasyon imkânı kullanılabilir hem de tüm şehirleri keyifli bir şekilde zaman sınırlaması olmadan gezebilme olanağı bulunabiliyor. Mardin, Şanlıurfa ve Gaziantep şehirlerinden başlanarak tüm GAP

bölgesine seyahat planlaması yapılması mümkün olabiliyor. Devamında da daha farklı şehirler yer alırken İstanbul üzerinden gelecek olan ziyaretçiler için Adana otobüs bileti fiyatları araştırılarak erken rezervasyon avantajıyla uygun fiyatlı bir gezi rotası oluşturulabilir. Otobüsle seyahat ardından araç kiralama hizmetleri kullanılarak kolaylıkla şehirler gezilebiliyor ve medeniyetler şehirlerinde eşsiz bir tur fırsatı yakalanabiliyor.

MARDİN

 Uygun Mardin İstanbul otobüs bileti fiyatları ile ulaşım sağlanabilen Mardin, oldukça eski ve tarihe tanıklık etmiş bir şehirdir. Şehir girişinde mükemmel bir manzara karşılarken yakın çevresinde yer alan kalelerden bu ismi almıştır. Şehrin tüm güzellikleri eski medeniyetlerden kalma olsa da genel olarak tüm mimariler Artuk ve Akkoyunlulardan kalma olduğu biliniyor. Mardin ilinde ilk göze çarpan Mardin evleri oluyor. Sarı kalker taşlardan inşa edilen evler çok pencereli olmayan bir yapıdadır. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti misafir eden şehirde hediyelik eşyalardan da Telkâri alınıyor. Telkâri Mardin yöresine ait olan gümüş işleme sanatı olarak biliniyor ve bölgeye adı verilen Telkârilerden alınıyor. Taş konakları, dar sokakları ve cumbalı evleri şehrin kendine has güzellikte görülmesine yardımcı oluyor.

 Araçla seyahat etmek isteyenler için ulaşım kolaylığı sağlaması adına Mardin İstanbul otobüs bileti fiyatları araştırılmalıdır. Erken rezervasyon imkânı kullanılarak sonrasında Obilet araç kiralama ile keyifli bir gezi rotası oluşturabilme olanağı bulunabiliyor. Mardin şehrindeki en önemli gezilmesi gereken yapılar ise Ulucami ve Zenciriye Medresesi’dir. Şehrin alt tarafında ise Kasımiye Medresesi bulunuyor ve değişik yapısıyla gezenleri büyülüyor. Midyat, Deyrün Zaferan Manastırı, Suriye Ovası gibi bölgelerde oldukça merak edilen Mardin bölümlerindendir. Araçla keyifli bir şekilde gezi rotası oluşturulabilecek konumdalar. Uygun Mardin İstanbul otobüs bileti fiyatları aracılığı ile bu bölgelere ulaşmak oldukça kolaydır.

URFA

Urfa şehri herhangi bir bozulma olmadan günümüze kadar güzelliği ve misafirperverliğiyle gelen bir şehirdir. Peygamberler şehri olan Urfa; Balıklı Göl, Harran, Makam Cami, Rızvaniye Cami ve Hz. İbrahim’in doğduğu mağaranın görülebileceği bir şehirdir. Bakırcılar çarşısından istenilen hediyelik eşyalar kolaylıkla bulunabiliyor ve Urfa’nın yöresel tatlarına bakılabilecek birçok yemek mekânı misafirleri ağırlıyor. Gezilecek yerler arasında; Fırfırlı Cami, Gölpınar Tabiat Parkı, Göbeklitepe, Şanlıurfa Kalesi, Arkeoloji Müzesi, Balıklıgöl, Ulu Cami gibi birçok farklı yer bulunur. Harran Ulu Cami içerisinde yer alan ilk İslam Medresesi görülmeye değer bir güzellikte olup ilk bilinen tapınak olan Göbeklitepe seyahat rotasındayer almalıdır.

Harran bölgesinde Harran Kalesi, Kültür Evi, Ulu Cami, Tek Tek Dağları Milli Parkı ve Karaali Kaplıcalarına ziyaret gerçekleştirilmelidir. Hem şifa hem de doğal güzelliklerin yanı sıra medeniyetlerin de eserlerini bulabilmek kolaydır. Güneydoğu turu içerisinde araçla gidilebilecek yerler arasında Halfeti’yi de geçmek doğru olmaz.

GAZİANTEP

Uygun Adana otobüs bileti fiyatları ile ulaşım sağlanabilecek Gaziantep tatlılarıyla ve gezilecek tarihi mekânlarıyla meşhur bir ildir. İlk olarak araçla Zeugma Mozaikleri Müzesine giriş yapılabilir ve tarihe tanıklık edilebilir. Gaziantep Kalesi gezilebiliyorken yanı başında yer alan Tahmis kahvesinde Menengiç kahvesi içilebiliyor. Yorgunluk atılması ve dinlenilmesi ardından tarihi bakırcılar çarşısı, demirciler ve nalbantların olduğu çarşıları gezebilme imkânı oluyor. Gaziantep ilinde vakit geçirmek ve gezi rotası oluşturmak için yakın konumlarda da olsa mutlaka konaklamalı bir rota oluşturulmalıdır. Gaziantep Kalesi, Oyuncak Müzesi, Botanik Bahçe, Tarihi Gümrük Hanı, Panorama Müzesi, Bakırcılar Çarşısı, Baharatçılar, Büyükbaba Mesire Alanı gibi bölgeler gezilecek yerler arasında yer alıyor.

ADIYAMAN

Adıyaman ilinde Nemrut Dağı karşılarken gezilecek yerler oldukça fazla görülüyor. Güzergâh planlaması yapılırken araçla gidilebilecek yerler belirlenmeli ve mutlaka öncesinde bilgi sahibi olunmalıdır. Nemrut Dağı’nda gün batımı izlenmesi keyifli oluyorken sonrasında Karakuş Tümülüs’ü, Cendere Köprüsü, Yeni Kale, Arsemia Tapınağı gezilmelidir.Dünyanın 8. harikası olarak kabul edilmiş olan Nemrut dağı girişleri ücretli oluyor. Ayrıca Perre antik kent girişleri içinde cüzi bir ücret ödenmesi söz konusu olabiliyor. Adıyaman ilinde Doğmaç Kebabı, Adıyaman tavası ve kavurması eşsiz lezzetler arasındadır. Konaklama yapılacak ise özellikle bu tatlar mutlaka damaklarda yer almalıdır. Gezilecek yerler arasında ilk sırada Nemrut Dağı yer alırken Adıyaman Müzesi, Perre Antik Kenti, Roma Çeşmesi, Gölbaşı Tabiat Parkı bulunuyor.

Taytak durdurulamıyor Taytak durdurulamıyor

Editör: Afyon ZAFERİM