Döviz kuru ve petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar, benzin ve motorin fiyatlarına doğrudan yansıyor. Son olarak 15 Mart Cuma günü, benzin fiyatlarına 1 lira 53 kuruş, motorin fiyatlarına ise 1 lira 10 kuruşluk bir zam yapıldı.

BENZİN VE MOTORİNE YENİ ZAMLAR YOLDA!

Brent petrol fiyatları 86 doları aşarken, benzin ve motorine bir kez daha zam bekleniyor. Sektör kaynaklarına göre, 21 Mart Perşembe günü itibariyle benzine 1 lira 50 kuruş, motorine ise 1 lira 30 kuruş zam yapılması öngörülüyor.

Bayram ikramiyeleri ödenme tarihleri belli oldu! Bayram ikramiyeleri ödenme tarihleri belli oldu!

GÜNCEL AKARYAKIT POMPA FİYATLARINA GÖRE İLLER ARASI FARKLAR

Şu anda İstanbul'da benzin litre fiyatı 42,01 TL iken, motorin litre fiyatı 41,84 TL. Ankara'da benzin litre fiyatı 42,86 TL iken, motorin litre fiyatı 42,73 TL. İzmir'de ise benzin litre fiyatı 43,07 TL iken, motorin litre fiyatı 42,94 TL olarak belirlendi. LPG'nin litresi ise ortalama 21,80 TL'den satılıyor. Fiyatlar iller, ilçeler ve bayiler arasında değişiklik göstermektedir.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç rafineri satış fiyatı belirlenmektedir. Gümrüksüz rafineri fiyatı ise Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takibi ile belirlenmektedir. Bu şekilde, akaryakıt fiyatları sürekli değişen faktörlere bağlı olarak güncellenmektedir.

Kaynak: BÜLTEN