Afyon’da spora yatkın öğrenciler belirleniyor

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde uygulamaya başlanılan Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Programı doğrultusunda Afyonkarahisar merkezde bulunan üçüncü sınıf öğrencilerinin yetenek taraması yapılacak. Bu kapsamda İl Milli Eğitim Müdürlüğünde toplantı yapıldı.

Düzenlenen toplantıya Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Miraç Sünnetci, Spor Hizmetleri Müdürü Yılmaz Erşen, Okul Sporları Şube Müdürü Adil Kamberoğlu, İlçe Şube Müdürleri, Gençlik Spor İlçe Müdürleri, Okul Sporları İl Temsilcisi Muhammet Doğan, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.

Toplantı, üçüncü sınıf öğrencilerin taranması ve spora yönlendirme programı kapsamında yapılacak olan ölçümlerde dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında sunumların yapılması ile devam etti.

Toplantı, Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme kapsamında yapılacak olan ölçümlerin kriterleri hakkında Şube Müdürü Adil Kamberoğlu ve Okul Sporları İl Temsilcisi Muhammet Doğan’ın yaptığı sunumların ardından soru-cevap kısmının da tamamlanması ile sona erdi.

“Üçüncü sınıfta okuyan ve taranmayan tek bir evladımız kalmasın”

İl Müdürü Kasapoğlu, Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Programı kapsamında Afyonkarahisar’da üçüncü sınıfta okuyan çocuklara yönelik ölçümlerin yapılması gerektiğini vurguladı. Ardından konuşmasına devam eden Kasapoğlu: “Allah’ın izniyle yetenek taraması programı kapsamında hem merkezdeki hem de köylerdeki okuyan üçüncü sınıf öğrencilerimizi tarayacağız. İnşallah bu vesile ile yetenekli öğrencilerimiz tespit edilecek ve Avrupa’da, Dünya’da ve Olimpiyat Şampiyonasında kürsü görecek, Türk Bayrağımızı dalgalandıracak. Bu vesile ile taranmayan tek bir evladımız kalmasın. Toplantıya katılan İl Milli Eğitim Müdürümüz Miraç Sünnetci’ye, ilçe müdürlerine, şube müdürlerine, okul müdürlerine ve beden eğitimi öğretmenlerine teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı.

Yetenek taraması nedir?

Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi ile Afyonkarahisar’da bulunan üçüncü sınıf öğrencilerin yetenekleri doğrultusunda belirli bir spor branşına yönlendirilmesi amaçlanıyor. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü antrenörleri ve beden eğitimi öğretmenleri belirlenen gün ve saatlerde okullara giderek her öğrenciyi ayrı ayrı yetenek taramasından geçiriyor. Tarama neticesinde öğrencilerin hangi spor branşına yatkın olduğu tespit ediliyor. Bu sayede hem geleceğin şampiyon sporcuları belirleniyor hem de öğrencilerin erken yaşta spora yönlendirilmesi hedefleniyor.