ZEYBEK BAŞKAN BASIN MENSUPLARIYLA BULUŞTU

Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek şehrimizdeki yerel ve ulusal basın mensupları ile buluştu. Devrane Kafe’de düzenlenen Basın Buluşmasına; Milletvekillerimiz Ali Özkaya, İbrahim Yurdunuseven, Hasan Arslan, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Ziya Coşkun Karadeniz, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Ferda Ertürk, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Ethem Karahan, Büyük Birlik Pasrtisi İl Başkanı Veysel Avşar, Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Fehmi Güray Çakır, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezer Küçükkurt, basın kuruluş imtiyaz sahipleri, basın temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

Kahvaltı programı ardından açıklamalar yapan Başkanımız Mehmet Zeybek görev süresince Afyonkarahisar’a kazandırdığı yatırımları aktardı. Başkanımız Mehmet Zeybek yapılan seçime değinerek; “Şükrediyoruz. Kazasız belasız, kavgasız gürültüsüz bir seçimi geride bıraktık. İnşallah 28 Mayıs'ta ikinci tur Cumhurbaşkanlığı seçimimiz var. Tek dileğimiz kimsenin burnu kanamadan, suhuletle bu seçimin atlatılması ve ülkemizin istikrarlı bir şekilde kaldığı yerden tekrar devam etmesi yönünde gördüğümüz Sayın Cumhurbaşkanımızın devam etmesinden yana. Halkımız da bunu biliyor, görüyor. 28 Mayıs'ta da tercihlerini ona göre yapacaklarına bizim şüphemiz yok. Tabi uzun süredir sizlerle bir araya gelemedik. Neredeyse seçim atmosferine girildiği andan itibaren gazeteci arkadaşlarımız ve bizler tamamen sahadaydık. Sahanın nabzını tuttunuz, boş durmadınız, koştunuz, yoruldunuz” dedi.

VAAT ETTİĞİMİZ 30 PROJEMİZİ HİZMETE ALDIK

Zeybek Başkan, görev süresince vaat ettikleri ve ortaya koyduğu hizmet vizyonu sonucu şehre kazandırdığı yatırımları anlattı. Başkanımız bu açıklamalarında, “Biz seçime girerken 37 projeyle halkımız huzuruna çıkmıştık. Elhamdülillah bu 4 yıllık süreç içerisinde bunun 30 tanesini gerçekleştirdik. Ancak 5 - 7 tanesini bazı nedenlerden dolayı bir kısmını ötelemek durumunda kaldık. Ama söz verdiğimiz 30 tanesinin tamamını bitirerek hizmete aldık.  Sayın milletvekillerimiz, belediye çalışanlarımız ve teşkilatlarımızla yapmış olduğumuz uyumlu çalışmalar ve Sayın Cumhurbaşkanımızın destekleriyle, hükümetin destekleriyle aklımızda, hayalimizde olmayan, düşünmediğimiz, sonradan ilave olunan 40'a yakın büyük projeyi de hayata geçirdik. İnşallah 28 Mayıs'tan sonrada seçimleri kazasız belasız atlattıktan sonra da her 15 günde bir yaptığımız yatırımların açılışlarını gerçekleştireceğiz. İlimizde ilklere imza attık desek yeridir. Sokak sağlıklaştırma projemiz var. Birinci, ikinci etabı bitirdik. Üçüncü etapta ise çalışmalar devam ediyor. Uzun Çarşı projemiz bizim şehrimizde yoktu. Tarihi konaklarımızın restorasyonunu yaptıktan sonra yerli ve yabancı ciddi miktarda ziyaretçi aldığımızı görünce Uzun Çarşı gerçekten görünüm olarak da şehrimize yakışmıyordu. Ciddi bir tabela kirliliği, ciddi bir karışıklık vardı. Bu uygulamalar şehrimize yakışmıyordu. Uzun Çarşı esnafıyla bir araya geldik, istişare ettik. Afyon’u hak ettiği yere elbirliğiyle getirelim istedik. Yaptığımız istişareler neticesi yüzde ellisini belediye olarak biz karşılayalım, yüzde ellisini esnaf olarak siz karşılayın ve burayı sokak sağlıklaştırma yaparak tarihi bir görünüm kazandıralım şehrimize dedik. Gönlümüzden geçen Uzun Çarşının tamamen araç trafiğine kapatılıp yaya trafiğine açılmasından yanaydı. Ama yaptığımız istişareler neticesinde buranın araç trafiğine kapatılmasının uygun olmayacağını arkadaşlarımız da ifade ettiler ve bizler de bu görüşe uygun şekilde çalıştık. Kaldırımları dörder metre genişliğinde yapmak şartıyla sadece transit geçişlerin yapılabileceği bir aracın bekleme yapmadan, trafik akışını engellemeden açık kalacak şekilde düzenleme yaptık. Cephe sağlıklaştırmamız bitme aşamasında. Kaldırım ve yol ihale dosyamız hazırlandı. Herhalde bu ay içerisinde veya önümüzdeki ay içerisinde ihalesini yapıp bu sene içerisinde burayı tamamen hizmete almaktan yanayız. Tabi gezerken farklı fikirler de gelişti. Ot Pazarı Camii'nin etrafı, bedesten yönündeki bu ayakkabıcıların olduğu alanlarla da bütünleştirerek esnaflarımız ile bir araya gelip orada bir cephe çalışması yapıp bizim yukarı mahallelerdeki tarihi görünüme orayı da katmak istiyoruz. İnşallah onu da esnaflarımızla yapacağımız görüşme neticesi yapacağımızdan eminim.

250 KONAK TURİZME KAZANDIRILDI

Sokak sağlıklaştırmasının birinci ve ikinci etabıyla 250'nin üzerinde tarihi tescilli evlerimizi yenileyerek turizme kazandırdık. Bunda da Türkiye'nin en büyük sokak sağlıklaştırmasını yapan belediye ünvanını aldık. Tabi bunlar ekip işi, yalnız başına olabilecek bir hadise değil. Ekip arkadaşlarıma, belediye çalışanlarına ve başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, milletvekillerimize ben sonsuz teşekkür ediyorum. Her daim bizim yanımızda durdular. Bize destek verdiler. Maddi manevi desteklerini hiçbir zaman eksik etmediler. 2019 yılında göreve geldiğimizde 115 yıllık tarihi bir konağı gastronomi konağı olarak restore ederek hizmete aldık. Yerli yabancı her ziyaretçi orayı gördükten sonra o tarihi dokuya hayran kaldıklarını bizzat kendileri ifade ediyorlar. Aynı zamanda konumu itibari le Afyon Kalesi ile de bütünleşiyor.

TELEFERİK VE KALE ÇEVRE DÜZENLEMESİ

Bizim büyük projelerimizden olan Teleferik ve kale çevresini düzenleme projemiz vardı. Geçtiğimiz yıl Haziran ayında ihalesini gerçekleştirdik. Yer teslimini yaptık. Tamamen belediyenin cebinden beş kuruş para çıkmamak şartıyla. 20'ye yakın alışveriş dükkanlarının olduğu büyük kalenin üstünde cam teras, yürüyüş terası, yürüyüş yolları ve kafeteryadan oluşan ve teleferiğin işletmesinden gelecek olan toplam cirodan yüzde üç pay almak şartıyla ihalemizi gerçekleştirdik. Makine motor aksamı tamamen İsviçre'den imal edildi. İhaleyi alan firmayla proje çalışmalarımız tamamlandı.  Geçtiğimiz günlerde temel atma işlemimizi gerçekleştirdik. Ağustos ayı itibariyle de inşallah teleferik hizmete girmiş olacak.

MİLLET KÜTÜPHANESİ

İl Halk Kütüphanesi vardı. Ekonomik ömrünün ömrünü tamamlamıştı. Şehrimize yeni bir Millet Kıraathanesi, Millet Kütüphanesi kazandıralım istedik. Sağolsunlar vekillerimizin desteği ile Ankara'da Vakıflar Genel Müdürüyle yapmış olduğumuz görüşmeler neticesi ardından inşaat çalışmaları başladı. Şu anda neredeyse yüzde 60 seviyelerine geldi. Dış cephe çalışmaları bitmek üzere. Afyona modern bir kütüphaneyi, 24 saat açık kalabilecek, altında sergi salonlarının olduğu geniş bir kütüphaneyi halkımıza kazandırmış oluyoruz.

YONCAALTI ÇARŞI VE KAPALI OTOPARK

Fakıpaşa Mahallesi’ne tarihi dokuya uygun, Osmanlı mimari tarzında, Ankara Ulus'taki gibi merkezde haftanın 7 günlük ve 7 günü açık kalan günlük taze sebze meyvenin satılabildiği Yoncaaltı Çarşı ve Kapalı Otopark projemiz sürüyor.  Şu anda yüzde 70 seviyesinde. İnşallah birkaç ay içerisinde açılışını gerçekleştireceğiz. Otopark ve 34 tane dükkânımız var. Hem ticari hayatı canlandırmak hem de Afyon’un tarihi dokuya uygun yatırımı daha kazandırmış olacağız.

RAHVAN AT PİSTİ

Şehrimizde rahvan at sporuna ilgi duyanlar çok fazla. Afyon'da bir rahvan at yarışlarının yapılabileceği bir pistin olmasının Afyon'a ayrı bir değer katacağı ifade edildi. Bundan hareketle bizim Ertuğrulgazi Mahallemizde 500 kişilik tribünlü atların barınma alanı, koşu pistlerinin yer aldığı modern bir rahvan at yarış pisti ihalesini gerçekleştirdik. Bitme aşamasında. Tabii burası geleneksel ata sporumuz atlı cirit oyununun da yapılabileceği bir mekân. İnşallah bu yaz hizmete alacağız.

SAHİPATA KAPALI SPOR SALONU

Yine hepimizin bildiği Sahipata’da kapalı bir spor salonu ihalesi yapıldı. Kaba inşaatı bitmişti. Çürümeye terk edilmişti. Gençlik ve Spor Bakanımız Muharrem Kasapoğlu’ndan Allah razı olsun, sonsuz derece teşekkür ediyorum. Bakanımızdan almış olduğumuz destekle bu atıl vaziyette olan 1500 kişilik kapalı spor salonunda her türlü spor karşılaşmalarını yapılabileceği bir alanı da inşa ettik, bitirdik.

OLİMPİK YÜZME HAVUZU

Ahmet Özyurt zamanında inşa edilen Olimpik yüzme havuzu vardı. Yapıldığı andan itibaren hiçbir kurum işletemedi. Bu arada havuzda ciddi bir su kaçağı vardı. Nerdeyse duvarları patlamış, çürümeye yüz tutmuştu. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Gökmen Valimiz Afyon’da iken başkanım burayı size vereyim dedi. Tabi alabiliriz dedim. Ankara'dan, ODTÜ'den bir heyet getirdik. İnceleme neticesi kaçağın önlenebileceğini, yapılabileceğini ifade ettiler. Çalışmalarımız tamamlandı. Şuanda aşağı yukarı iki veya üç aydır havuzda su dolu hiçbir kaçak yok. Gençlik Spor Bakanımızın ismini verdik. İnşallah Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra buranın açılışını gerçekleştireceğiz. Sayın Bakanımızın verdiği söz Türkiye Şampiyonasını Afyon'a vereceğini vaat ettiler. İnşallah Türkiye şampiyonasında olimpik yüzme havuzumuz da gerçekleştirmiş olacağız.

CELAL KETENCİOĞLU 2. İTFAİYE İSTASYONU

Şehrimiz zaman içerisinde gerçekten büyüdü. Yangınlara, sel baskınlarına acil müdahale edilsin diye ikinci bir itfaiye istasyonu kuralım istedik. Bir yangın olayında yaralanan kardeşimiz Celal Ketencioğlu itfaiye erimizin ismini bu istasyona verdik. İki kattan oluşuyor. İkinci bir itfaiye ekibi oluşturarak o bölgedeki o yöredeki insanlarımızın mağdur olmaması, tabii afetlerde anında müdahale edebilmesi için yaptığımız istasyonu bitirdik. Yakında hizmete almayı planlıyoruz.

TARİHİ İZMİR GARI

Yine Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğümüz ve vekillerimiz ile birlikte yapmış olduğumuz görüşmeler neticesi atıl vaziyette olan ilk tarihi gar İzmir İstasyonunu yeniliyoruz. Gerçekten çürümeye terk edilmiş bir bina idi. Çalışmaları başlatarak taş dokuyu, duvarları yeniden gün yüzüne çıkardık. Çatı çökmüştü. Çatıyı tekrar kaldırdık. İzmir İstasyonuna ikinci bir gastronomi merkezi yapalım dedik. Şu anda restorasyon bitmek üzere. Nostaljik şekilde ziyaretçilerin beğenisi toplayacak gastronomi merkezi yapmayı düşünüyoruz.

MİLLET BAHEÇELERİ

Yeşile önem ve çevre düzenleme çalışmalarımız hızla devam ediyor. Bunun içerisinde 53 bin metrekarelik alanda Ataköy'de nefis bir park yaparak hizmete aldık. Yine bunun yanında Cirit Kayalığı Millet Bahçesi projemiz vardı. İhaleyi alan firma şu anda hızla çalışmalarını bitiriyor. Herhalde yüzde 60 yüzde 70'ler seviyesine geldi. Bu yaz hizmete almayı düşünüyoruz. Garnizon Millet Bahçesi projemiz var. Şu anda garnizon komutanlık binasının inşaatı devam ediyor. İnşaat biter bitmez garnizon komutanımız oraya geçecek ve biz de çalışmaya başlayacağız. Şimdi peyderpey zaten kendi imkânlarımızla garnizon millet bahçesinin içerisinde çalışmalarımız devam ediyor.

SARAYDÜZÜ KAMP MERKEZİ

Saraydüzü’ndeki ormanda 500 bin metrekarelik bir alanın tahsisini aldık. Kros ve kondisyon yapılabileceği, koşu parkurları, içinde basketbol sahası, halı sahanın olduğu, amfi tiyatronun olduğu, bungalov evlerin olduğu nefis bir kamp alanını bitmek üzere. İnşallah bu yaz da oranın açılışını hep birlikte gerçekleştireceğiz. Yani ailelerimizin, Afyon'daki halkımızın çoluk çocuğuyla gelip hem piknik yapabilecekleri nezih bir mesire alanını da Afyon'da kazandırmış oluyoruz.

FESTİVALLER ŞEHRİ AFYON

Yine şehrimizi bir festivaller ve kültür şehri yapma hususunda gayretlerimiz hızla devam ediyor. Bu sene altıncısını gerçekleştireceğimiz Dünya Motokros Şampiyonası ve Gastro Festimizi daha geniş katılımla yapacağız. Gastronomi festivalini yaparken sadece ülkemiz içerisindeki şefleri değil, dünyaca ünlü uluslararası şefleri de ağırlıyoruz. Bu hafta sonu Avrupa ve Balkan Şampiyonası motor yarışlarında 6 ülkeden 180 yarışmacının katıldığı 11 dalda şampiyona gerçekleştirdik. Yani ilimizin tanıtımına var gücümüzle gayret sarf ediyoruz. Afyon’u tam tanınır hale getirdik. Bu tanıtıcı yatırımlarımız ile turizm sektörüne ciddi bir katkı sunmuş oluyoruz.

SOSYAL BELEDİYECİLİK

Sosyal belediyecilikte de yine elimizden gelenin fazlasını yapmaya gayret sarf ediyoruz. Her yıl vermiş olduğumuz burs ve kitap desteğine devam ediyoruz. Glütensiz gıda bulmakta zorlanan bireylere gıda desteği sağlıyoruz. Çocuklarımıza kıyafet desteği verirken, ihtiyaç sahibi her bir vatandaşımı koruyor gözetliyoruz.

KAMYON GARAJI

Geçtiğimiz günlerde yapmış olduğumuz ziyarette esnafımızın kamyon garajı talepleri vardı. İnşallah Afyonumuza modern, sosyal tesislerinin içinde olabildiği, 40'ın üzerinde dükkânın olabildiği, içerisinde akaryakıt istasyonunun da olduğu bir kamyon garajında projesi bitmek üzere, ihaleye çıkacağız. Hayırlı uğurlu olsun diyorum. Cenab-ı Hak hayırlara vesile kılsın. Önümüzdeki 28 Mayıs'ta gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı seçiminin ülkemize, milletimize ve mazlum coğrafyaya hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımıza da sonsuz teşekkür ediyoruz. Yanında olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Katılımlarınızdan dolayı da ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

Program yapılan sohbetlerin ardından hatıra fotoğrafı çekilmesi ile son buldu.