Sunucu Kenan İmirzalıoğlu'nun yönettiği yarışmada, "ÖSYM tarafından düzenlenen ve kısaltması 'KPSS' olan sınavın tam adı nedir?" sorusu, evdeki ve stüdyodaki izleyenleri de heyecanlandırdı. İlk bakışta "Çok kolay soru" olarak değerlendirilen soruda yer alan seçenekler dikkatleri çekti.

BAŞKAN ADAYI KÜÇÜKKURT’A TAM DESTEK BAŞKAN ADAYI KÜÇÜKKURT’A TAM DESTEK

Seçenekler şu şekildeydi:

A) Kamu Personel Seçme Sınavı

B) Kamuya Personel Seçme Sınavı

C) Kamuda Personel Seçme Sınavı

D) Kamu Personeli Seçme Sınavı

Bu dört seçenek arasından doğru yanıtı bulmak zorunda olan yarışmacı, temkinli davrandı ve çift joker hakkını kullanarak ilk etapta D şıkkıyla şansını denedi. Yanlış cevaptan sonra ikinci şansında A şıkkını işaretleyen Akay, doğru cevabı vererek yarışmada yoluna devam etti.

Bu soru sosyal medyada da tartışma yarattı. Kullanıcılar, sınavın adının ne olduğuna ilişkin şaşkınlıklarını "Sanki biliyormuşum ama bilmiyormuşum da", "Hep kolay sorular derken bir anda karşına bu çıkıyor", "Biz hangi sınava çalışıyoruz acaba?" ve "Doğru bildiğim yanlış çıktı" gibi yorumlarla dile getirdiler. Sınavın herkesçe bilinen kısaltmasının tam karşılığının bu kadar kafa karıştırıcı olması, bilgi yarışmalarının da ne kadar sürprizlere gebe olduğunu bir kez daha göstermiş oldu. CEMİLE KAYTAN

Editör: Cemile Kaytan