Uysal: “Ülke soyuluyor, itirazımız bunadır”

Demokrat Parti Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adayı Gültekin Uysal Gün FM’de Seçime Doğru programında Gazeteci İsmail Akar’ın konuğu oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın montaj video açıklamasına değinen Uysal, “17-25 Aralık sürecinde sıfırladığı paraların montaj olmadığını kendi bakanları itiraf etti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu kendinden önceki İçişleri Bakanının oğlunun evinden para sayma makineleri çıktığını söyledi. Bu gerçekler ortadayken iktidar Kılıçdaroğlu’nu terör örgütüyle işbirliği içindeymiş gibi montaj görüntüler paylaşıyor. Her şeyi bir kenara bırakalım. İftira bir Müslümana yakışır mı? Vatandaşlar her şeyin farkında” dedi.

“Bir iklim değişikliği iyi gelecek”

“Türkiye dört nala felakete gidiyor” diyen Uysal, “Vatandaşlarımız bankaya gidip bırakın dövizi TL üzerinden kredi çekmeye gitse bankalar bunu veremez hale geldi. Ülkemizde siz döviz üzerinden kur korumalı mevduatın faizini yüzde 32 veriyorsunuz. Bunun bedelini kim ödeyecek? 85 milyon ödeyecek. Neyin bedeli? Diploması bile şüpheli birisi çıkmış, yani Sayın Erdoğan ben ekonomistim diyor. Allah’tan ekonomist bir de olmasaymış vay halimize. Bunun bedelini ödüyoruz. Aklımızdan zorumuz yok. Biz istemez miyiz faiz düşsün. Ama enflasyon yüzde yüzün üzerinde üç haneliyse, bunu talimatla Merkez Bankası düşürse ne olur? Tek haneli faiz rakamlarına düşüreceğim diye akılsız tercihler yapıldı. Güzel bir sözümüz vardır. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu denir. Faizi düşürecekken tarihimizde hiç olmadığı kadar kaynakları faize aktarır hale getirdiler. Bu yanlış tercihler sürdürülemez halde. Ekonomik dengeler bozuldu. Böyle bir çarpık düzen içinde bir deliği kapatırken on yeni delik açıyorlar. Erdoğan ve yeteneksiz kadrolarının burada yapacakları hiçbir şeyin olmadığı kanaatindeyim. Millet İttifakı yani bizler bunu çözeriz. Bir iklim değişikliği iyi gelecek, güven oluşacaktır” diye konuştu.

“Sorunları çözecek, kaynakları doğru kullanacak kadrolarımız var”

Et ve gıda fiyatlarının çok yüksek olduğunu söyleyen Uysal, “Öğrenci okutan anne ve babaların durumları ortada. Öğrencilerimiz maddi imkansızlıklardan dolayı büyük şehirleri tercih edemiyorlar. Mevcut iktidar bu sorunları çözemez. Sorunları çözecek, kaynakları doğru kullanacak kadrolarımız var. Bir siyasi parti millete hizmet etmek için örgütlenir. Devleti yağmalamak için örgütlenmez. Hem genelde hem yerelde mevcut iktidarın yöneticilerine bakın. Hangisi hangi işleri takip ediyor, hepimiz biliyoruz. Ancak vatandaşa din, diyanet diyerek algı oluşturuyorlar. Ülke soyuluyor, itirazımız bunadır” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Türkiye büyük bir felakete sürükleniyor”

Vatandaşların sandığa giderken, ‘Dünümüzü çalanlara, yarınlarımızı çaldırtacak mıyız, çaldırtmayacak mıyız’ sorusunu sormalarını isteyen Uysal, “Bugün ödediği bedelleri, hayat pahalılığını daha katmerli ödemek istiyorlarsa tercih onlarındır. Bu kişiler mevcut iktidardan yana tercihlerini kullansınlar. Ancak ödemek istemiyorlarsa Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu tercih etsinler. Vatandaşımız bunun hesabını iyi yapacak. Bunun dışındaki hamasi argümanların gerçekliği yok, karın doyurmaz. Türkiye büyük bir felakete sürükleniyor. Bunu vatandaşımızın görmesi lazım” dedi.

“Kimse karlı dağdan kar bağışlamıyor”

“Sosyal yardımlar AKP ile başlamadı onlarla da son bulmayacak” diyen Uysal, “Kimse karlı dağdan kar bağışlamıyor. Verilen paralar milletin kendi hakkı. Bizim dünden bugüne Demokrat Parti, Adalet Partisi ve Doğru Yol Partisi olarak FAK-FUK-FON’la başlayıp dul yetim aylığı ile süren bir geleneğimiz var. Bu ülkenin kaynaklarını yağmalayıp satanlar gidince bu ülkeye bir şey olmaz. Ben vatandaşımızın tartışma bırakmaksızın açık ara ile Millet İttifakı adayı Sayın Kılıçdaroğlu’nu seçeceğini görüyorum” diye konuştu.