“ÜLKEMİZ MİLLET BAHÇELERİ İLE DEĞİL, ÜRETİMLE KALKINIR”

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Adayı Fatih Aydın çiftçilikle ve hayvancılıkla uğraşan köylülerimizin sorunlarını yerinde dinliyor. Aydın, Sülümenli Beldesi’nde çiftçileri tarla başında ziyaret ederek sıkıntılarını dinledi.

YERLİ ÜRETİMİ ESAS ALIRSAK SORUNLAR ÇÖZÜLECEKTİR

Tarımda yaşanan sorunları kaydeden ve yerli üretimle sorunların çözülebileceğinin altını çizen Milletvekili Adayı Fatih Aydın, “Tarım ve hayvancılık toplum olarak hepimizi ilgilendiren bir alan. Bunun yanında ülkemizde tarım ve hayvancılık alanındaki iş bilmezliğin bizleri nasıl bir duruma getirdiği ortada. Biz biliyoruz ki tüm bu sorunlar kasten yapılıyor. Öyle ki toprağa verilen emek, insan yaşamında ve ülke kalkınmasında hayati öneme sahip. Fakat ne yazık ki toprağı işleyen çiftçilerimize bugün hak ettikleri değer verilmiyor. Bu toprakların her bir karışında tarım için bir potansiyel mevcutken iktidarın yanlış politikalarla çiftçiyi üretimden soğutmasını kabul etmiyoruz. Tarım ve hayvancılık her geçen gün biraz daha oransal olarak düşmekte. Bunun en büyük çözümü uygulanan vergi ve faizlerin kaldırılmasıdır. Tüm girdilerde çiftçilere destek olunmalıdır. Aşırı fiyat artışının önüne geçilmelidir. Tarımda ithali değil, yerli üretimi esas alırsak bu sorunlar çözülecektir. 15 Mayıs sabahında biz Millet İttifakı olarak besmelemizi çekip tüm bu sıkıntıların her birini çözmek için adım atmaya başlayacağız.

ÇİFTÇİLERİMİZİN KULLANDIKLARI KREDİLERİN FAİZLERİNİ SİLECEĞİZ

Aydın, Millet İttifakı olarak tarım ve hayvancılık ile ilgili ilk önce yapacakları icraatlerden birkaçını şöyle sıraladı;

-          Özellikle tarımsal ürün alım fiyatlarını ekim öncesi ilan edecek, girdi desteklerini çiftçi tarlasını sürmeden, süt sağılmadan, besi hayvanı kesime gitmeden önce verecek, diğer destek ödemelerini üretim sonrası 90 gün içinde ödeyeceğiz.

-          Çiftçilerimizin bankalardan ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden kullandıkları kredinin faizini silip, yeniden yapılandıracağız.

-          Çiftçimizin Tarım BAĞ-KUR prim ödemelerini hasat sonrası faizsiz ödenecek şekilde planlayacak ve sağlık güvencesinden faydalanmasını sağlayacağız.

-          Ziraat Bankası’nı çiftçinin, Halk bankasını esnaf ve KOBİ’lerin bankası yapacağız.

-          Sigortalama ve tarımsal desteklerde, pek çok çiftçimizi dışarıda bırakan “Çiftçi Kayıt Sistemi” yerine; tarla tapularını ve kira kontratını esas alan geniş kapsamlı “Tarımsal Üretim Kayıt Sistemi”ni kullanacağız.

-          Çiftçilere kullandığı gübre maliyetinin yüzde 50’sini destek olarak geri vereceğiz.

-          Çiftçilere kullandığı tohum maliyetinin yüzde 50’sini destek olarak geri vereceğiz.

-          Tarımda indirimli elektrik tarifesi uygulayacağız.

-          Çiftçilerimizin traktör, biçerdöver, tarım makinaları gibi tarımsal üretim araçlarının ve canlı hayvan varlığının hiçbir şekilde haczedilmemesini sağlayacağız.

ÇİFTÇİLERİMİZ BORCA VE FAİZE ESİR EDİLDİ

Geçmişte ülke yönetimini devraldığımız veya ortak olduğumuz her dönemde çiftinin yanında olduklarını kaydeden Aydın; Çiftçiler çok zorluk çekmektedir, bunun yanında iktidar üretim olmasın diye elinden geleni yapmaktadır. Bugün gelinen noktada çiftçimiz rahat bir şekilde ekip dikemez hale geldi. Borca ve faize esir edildi çiftçilerimiz. Artan fiyatlar çiftçimizin belini her geçen gün biraz daha bükerken iktidar adeta çiftçimizin üretimini engelleyecek politikalar geliştirmekte. Fakat bilinmelidir ki biz Millet İttifakı olarak her fırsatta çiftçilerimizin sorunlarını gündeme taşıyarak onların yanında olduk ve 15 Mayıs sabahında da bu sorunları kökten çözmeye başlayacağız.

ÜLKEMİZ MİLLET BAHÇELERİ İLE DEĞİL, ÜRETİMLE KALKINIR

Ekonomide ve üretimde yapılan yanlış politikalar neticesinde ülkenin uçurumun eşiğinde olduğunu kaydeden Fatih Aydın, “Çiftçimizin sorunlarını yerinde görmek ve çözüm önerilerini saptamak amacıyla Sülümenli Beldemizdeyiz. Beldemizin sınırları içerisinde Erbakan Hocamızın Afyonkarahisar’a kazandırdığı, ancak AK Parti zamanında özelleşerek kapasitesi düşürülen 5 fabrikadan birisi olan Şeker Fabrikamız bulunuyor. Ülkemizin üretim problemlerini bizzat yerinde görmeyi amaçladık. Bizler ülkemizin millet bahçeleri ile değil, ancak üretimle kalkınacağını biliyoruz. Bu ülkenin ve bu toprakların sahipsiz olmadığını her yerde anlatıyoruz. Ülkemizde son dönemlerde üretime dair ciddi problemler yaşanmakta. 20 yılın sonunda bugün gelinen noktada ülkede geçim derdi ve hayat pahalılığı derdiyle vatandaşlar sıkıntı içinde yaşamakta. Yaptığımız pazar ziyaretlerinde bizzat vatandaşlarımızın asli ihtiyaçlarını alırken nasıl zorlandıklarını görmüş olduk. Bugün yaşadığımız bu sorunlar neticesinde ekonomide ve üretimde yanlış politikaların ülkemizi uçurumun kenarına getirdiğini açık bir şekilde görebiliyoruz. 2000’li yılların başında 1 ton buğday satan çiftçimiz 22 tane çeyrek altın alırken bugün 1 ton buğday satan çiftçimiz 2 tane bile çeyrek altın alamıyor. 20 yılda 20 çeyrek altının nereye gittiğinin hesabını soracağız. Geldiğimiz noktada çiftçilerimiz kazanamaz hale geldi. İnsanlarımız topraklarını ekemez ve köylerde yaşayamaz hale geldi. Fakat şunu da belirtelim ki bizler Milletvekili Adayı olarak tüm bu sorunların çözümünü sizlere sunacağız ve 15 Mayıs sabahında da kalıcı çözümleri teker teker birlikte gerçekleştireceğiz. Biz her fırsatta çiftçimizin yanındayız.” ifadelerini kullandı.