25 Ağustos 1947 tarihinde Sakarya'da dünyaya gelen ve kariyerine polis olarak adım atan Ali Birinci, tarih bilim alanında gerçekleştirdiği çalışmalarla adını Türk tarihi araştırmaları arasına altın harflerle yazdırmıştır. Ankara Polis Koleji'nde başladığı eğitim serüvenine Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde İktisat ve Maliye alanında devam eden Birinci, tüm bu eğitim sürecini büyük bir başarıyla geride bırakarak, Türkiye Cumhuriyeti Emniyet Genel Müdürlüğü'nde görev yapmıştır. Akademik yolculuğuna devam eden değerli tarihçi, sonrasında Cumhuriyet Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi'nde Tarih Bölümü'nde akademik çalışmalar yapmış ve Polis Akademisi'nde öğretim üyesi olarak genç nesillere bilgi aktarmaya başlamıştır.

Ali Birinci'nin akademik hayatı, Türk Siyasi Tarihi ve İnkılâp Tarihi dersleri verdiği Polis Akademisi'nde gösterdiği üstün performansla doçentlik ve profesörlük ünvanlarına yükselerek daha da parlamıştır. Ali Birinci, Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanlığı'na atanarak, Türk tarihi araştırmalarına öncülük eden bir kurumu yönetmiştir.

Tarih bilimine dair derin ve geniş çerçevede kapsamlı kitaplar yazan ve akademik makaleler yayınlayan Birinci, "Hürriyet ve İtilaf Fırkası," "Tarihin Gölgesinde," "Tarihin Alacakaranlığında" gibi önemli eserleriyle bilim dünyasına katkılarını sunmuştur. Bu eserler, onun derinlemesine araştırmalarını ve Türk tarihini anlama çabalarını yansıtarak, tarih bilimi açısından yeni bakış açıları getirmiştir.

Olgun: Emekli ikramiyeleri 7 bin lira olsun! Olgun: Emekli ikramiyeleri 7 bin lira olsun!

En son olarak, Ali Birinci'nin tarih bilimine sunduğu katkılar ve elde ettiği akademik başarılar, 2023 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü ile takdir edilmiştir. Akademisyen, araştırmacı ve yazar olarak uzun yıllar süren kariyeri bu presti 

Editör: Afyon ZAFERİM