Türk Eğitim Sen, Emirdağ’da promosyon rekoru kırdı

Afyonkarahisar’ın Emirdağ İlçesinde banka promosyon ihalesinde görüşmeleri yapan Türk Eğitim Sen, Türkiye rekoru kırdı. 3 yıllık (36) ay yapılan anlaşmaya göre eğitim çalışanları 15.150 TL alacak.

Emirdağ ilçesinde Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 368 eğitim çalışanı adına yapılan promosyon ihalesinde komisyon üyeleri İlçe Milli Eğitim Müdürü, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü ve yetkili sendika adına olarak Türk Eğitim-Sen temsilcisinden oluştu. Yapılan anlaşmaya göre 3 yıllık (36 ay) yapılan anlaşmada eğitim çalışanları 15.150 TL alacak.

“Türkiye rekoru kırıldı”

Türkiye rekoru kırdıklarını söyleyen Afyonkarahisar Türk Eğitim Sen Şube Başkan Yardımcısı ve Türk Eğitim-Sen Emirdağ İlçe Temsilcisi Yavuz Öztuncer, “Alınan bu rakam son günlerde yapılan ihalelerde personel sayısı oranı ile Türkiye rekoru oldu” dedi. Son iki banka promosyon ihalesine genlerinde memur haklarını masada bırakmak olan başka bir sendikanın girdiğini ve her iki ihaleninde fiyasko ile sonuçlandığını söyleyen Öztuncer, bu ihalede kendilerine yetki veren eğitim çalışanlarının haklarını korumak için ellerinden geleni yaptıklarını, eğitim çalışanlarına fiyaskolara imza atmayacaklarının sözünü verdiklerini ifade etti. Öztuncer, “Promosyon süreci başladığında banka şube yetkilileri ile birden fazla görüşmeler yaptık. Beklentilerimizi ve bizden beklentilerini istişare ettik. Bu noktada İlçenin sayısal olarak en kalabalık kamu personelinin eğitim çalışanları olduğunu ve üyemiz olsun, olmasın ortak menfaatimizde birlikte hareket edebileceğimizi dolayısı ile bankaların bizleri tatmin eden bir rakamla gelmesi halinde bizden beklentilerini yüksek oranda karşılayacağımızı anlattık” dedi.

“Sözümüzü yerine getirdik, çalışanların hakkı masada kalmadı”

İhale sonucunda eğitim çalışanlarına yönelik açıklama yapan Öztuncer, “Sizlere söz vermiştik, daha önce yapılan ihalelerdeki gibi maaşın yarısına, yarısından da azına asla imza atmayız. Bizim yetkili olmamız ile o anlaşma süreçleri sona erecek, çalışanların hakkı masada bırakılmayacak demiştik. Sözümüze sadık kalarak sizler için elimizden gelenin fazlasını yaptık. Bu süreçte sendikamızın banka yetkilileri ile defalarca yaptığı görüşme ve çalışmalardan sonra İlçe Milli Eğitim Müdürü Gürkan Emeksizle ortak karar alarak ihaleye katılım ve rekabet ortamı oluşması için 13 bin TL alt limit ile çıktığımız ihaleye Halkbank ve Akbank katılmış ve Milli Eğitim kurumları içerisinde TÜRKİYE REKORU kırarak 15. 150 TL ile ihaleyi Akbank almıştır. Bize inanan eğitim çalışanlarına, destek veren arkadaşlarımıza, İlçe Milli Eğitim Müdürü Gürkan Emeksiz'e teşekkür ederiz” diye konuştu.

“Bu tablo her şeyi açıklıyor”

Öztuncer, ayrıca son dört ihalenin tablosunuda yayınlayarak, dikkatle incelenmesini istedi.