Tescilli Ürün Logo Kullanım Hakkı Başvuruları 24 Nisan'da Başlıyor

Afyonkarahisar Belediyesi, Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan coğrafi işaret tescili alınan yöresel ürünlerin, üretim ve satışını yapan işletmeler için ‘logo kullanım hakkı’ başvuru sürecini 24 Nisan’da başlatıyor.

Afyonkarahisar Belediyesi’nden yapılan açıklamada, yöresel ürünlerin kalite ve standardının korunması amacıyla Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılan başvurular neticesinde Afyonkarahisar’ın toplam 47 ürününün coğrafi işaret tescilinin alındığı belirtildi. Bu ürünlerden 17’sinin Afyonkarahisar Belediyesi, diğer 30 ürünün ise ilçe belediyeler ve diğer kurum ve kuruluşlar tarafından tescillenerek koruma altına alındığı ifade edildi.

LOGO, İŞLETMELER İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Yöresel ürünlerin coğrafi işaret tescilini alan kurumların, ilgili ürünün üretim ve satışını yapan işletmelere, bir dizi denetim sürecinden sonra ‘logo kullanım hakkı’ vermeye haiz olduğu belirtilen açıklamada, geçmişte logo kullanım hakkı kazanan birçok işletmenin ticari anlamda önemli kazanımlar elde ettiği vurgulandı. Bu kapsamda, Afyonkarahisar Belediyesi’nin tescilini aldığı 15 ürünle ilgili ‘logo kullanım hakkı’ başvuru sürecini 24 Nisan’da başlatacağı bildirildi.

SON BAŞVURU TARİHİ 8 MAYIS

Başvuruların, işletme sahibi ya da yetkilisi tarafından Afyonkarahisar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Gastronomi Birimi’ne (Belediye Binası 5. Kat) yapılması gerektiği belirtilirken, başvuru sürecinin 8 Mayıs’ta sona ereceği bildirildi. Açıklamaya göre, başvuru yapılacak ürünler ise şöyle; Afyon Lokumu, Afyon Kebabı, Patlıcan Böreği, Ağzıaçık, Bükme, Çullama Köfte, Velense, İlibada Sarması, Göce Köftesi, Hurma Baklavası, Övme, Mercimekli Pilav, Ak Pide, Haşhaşlı Katmer ve Nişan Kurabiyesi.