Tekdemir’den AFJET açıklaması

Zafer Partisi Afyonkarahisar Milletvekili A.Adayı Mevlüt Tekdemir, yazılı basın açıklamasında:

“Değerli Afyon’lu hemşerilerimiz,

Son zamanlarda AFJET yönetim kurulu ile ilgili, aslında herkesin bildiği ama kimsenin dillendiremediği haberleri okuduk.

Ben de ilgili yönetim kuruluna, hem AFJET kullanan bir abone olarak, hem de Zafer Partisi milletvekili adayı olarak halk adına bazı sorular sormak istiyorum.

16 Mart perşembe günü AFJET olarak yaptığınız basın açıklamasında;  AFJET’in Türk Ticaret Kanununa uygun olarak 14 Şubat 1994 tarihinde kurulduğunu, Yönetim kurulu üyelerine ise Türk Ticaret Kanununun 394. maddesi gereğince;” Tutarı esas sözleşmeyle veya genel kurul kararıyla belirlenmiş olmak şartıyla huzur hakkı, ücret, ikramiye, prim ve yıllık kardan pay ödenebilir.” dediniz.

Soruyoruz: Nedir bu huzur hakkı? Yönetim kurulu olarak AFJET’te nasıl huzur sağlıyorsunuz? Siz çift maaş aldığınız için huzurlusunuz ama biz halk olarak pazara girememekten, çocuğumuza ayakkabı alamamaktan, 2 milyonluk evlerden, sığınmacılardan, iş bulamamaktan, siz lüks araçlarınızdan bize bakarken dolmuşa 6,5 TL verememekten ve en soğuk günlerde AFJET’in arıza yapmasından çok huzursuzuz.

Afjet yönetim kurulunda şuan;  Vali, 2 vali yardımcısı, AFJET işletme müdürü, Ticaret Odası Başkanı, Belediye Başkanı, 2 belediye meclis üyesi ve 1 İl Genel Meclis Başkanı olmak üzere toplam 9 kişi bulunmakta ve toplamda aylık 150 bin TL ye yakın para almaktalar.

Soruyoruz: Bu 9 kişilik grubun hiç biri jeotermal enerji çıkarma ve dağıtma konularında eğitimli değilken AFJET’e nasıl bir katkı sağlamaktalar? Aylık toplantılarda ne konuşulup ne teklifte bulunabilmekteler. Yoksa toplantılar çay sohbetinden öteye geçmemekte mi?     

Soruyoruz: İlgili mevzuatta yönetim kurulunda bulunması gereken kişi sayısı için 3-5-7-9 kişi, derken, bu yönetim 3 kişi ile de yönetilebilirken bu yönetim kurulu neden 9 kişi? AFJET müdürünün kendi ekibi ve kadrosu varken neden yönetim kurulunda?

Soruyoruz: Biz maaşla çalışırken, şahsım AFJET’e 12 ay boyunca aylık 800 TL para öderken ve sizlerin hepinizin kendi maaşları, kazançları,şirketleri varken bu fakir halktan aldığınız para ile huzurlu musunuz? Bu ekstra maaşa İhtiyacınız var mı? Bu maaşları sembolik olarak 100 TL olarak belirleyip faturalardan indirim yapsanız olmaz mı?

Soruyoruz: Eski vali Muzaffer DİLEK  AFJET ‘in yönetim kuruluna girmeyi reddedip bu ikinci maaşı almazken sizler içinde bu bir örnek teşkil eder mi?

Soruyoruz: Bu huzur hakkı adı altında başka nerelerden maaş alıyorsunuz? Doğalgazdan alıyor musunuz mesela?

Soruyoruz: Bizim bin bir güçlükle verdiğimiz bu ısınma paralarını AFJET haricinde nerelere harcıyorsunuz? Spora ve başka etkinliklere harcıyor musunuz? Ne kadar harcadınız? Harcıyorsanız neden? Bunu bize, yani halka sordunuz ve onay aldınız mı?

Soruyoruz: AFJET kurulurken ilk abonelerden altyapı için para alıp onlara ortaksınız denilmiş. 2009 da altyapı bitince bu ortaklıkları neden yok saydınız? Bugüne kadar halktan ortak olanlara neden hiç kar payı dağıtmadınız, bundan sonra dağıtmayı düşünüyor musunuz?

Soruyoruz: Abonelerden aldığınız; abonelik güvence bedellerinin bankada duruyor olması lazım. Bu paralar nerede ve şuan hesapta kaç para var? Yarın AFJET kapanırsa bu paraları derhal ödeyebilecek misiniz? Yoksa bu yedek akçe paraları harcandı mı?

Soruyoruz: AFJET bir anonim şirketse şirketin profesyonel yönetim kurulunca yönetilmesi lazım. İçinizde hiç yer bilimci, jeotermal mühendis var mı? Emaneti ehline verin ayetini hiç okudunuz mu?

Soruyoruz: AFJET müdürü emekli maaşının üzerine sizden huzur hakkı olarak 45-50 bin TL maaş alıyor mu? Almıyorsa ne kadar alıyor?

Sözün özü bizler yıllardır hep soruyoruz ama bir türlü bize parmak sallamaktan, bizi korkutmaktan cevap vermiyorsunuz.

Değerli AFJET yönetim kurulu, halk adına ve Zafer Partisi olarak size çağrımızdır:

Derhal yönetim kurulunuzu Vali-Belediye Bşk. ve Tic.Od.Bşk. olacak şekilde 3 kişiye indirin ve tasarrufa gidin, müdür beyi yönetim kurulundan ayırarak yüksek maaş ödüyorsanız şayet, bundan vazgeçin, 

işinde ehil insanlarla yönetim kurulunuzu oluşturun, faturalardan alınan bedelleri sadece AFJET için harcayarak sürekli zam yapmayın, nasıl kar ederiz de vatandaşa yüklenmeyiz diye çareler arayın,huzurlu olmak için birden fazla maaş alma teamülünden vazgeçerek bu fakir halkın çaresizliği için yollar arayın, ya da aldığınız bu maaşları lütfen her ay fakir fukaraya bağış, zekât olarak verin,

Hayır, illa 9 kişi maaş almaya devam edeceğiz diyorsanız 100 TL sembolik maaş alın ve gerçekten bize halka hizmet ettiğinizi inandırın.

Biz Zafer Partisi olarak unuttuğunuz bu halkın hep yanındayız ve sesi olmaya devam edeceğiz.”