TAYTAK’TAN ÇİFTÇİYE MÜJDE

Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, Sultandağı ilçesinde yaklaşık 2500 çiftçinin faydalanabileceği Kırca Sulama kooperatifine ait “Harımsokağı” adlı Derinkuyunun yenileneceğinin müjdesini verdi.

Dünyaca ünlü kiraz yetiştiren bir bölge olan Sultandağı ilçemizde bulunan çiftçilerimize müjdeli haber MHP MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak’tan geldi. Taytak, Sultandağı ilçesinde yaklaşık 2500 çiftçinin faydalanabileceği Kırca Sulama kooperatifine ait “Harımsokağı” adlı Derinkuyunun yenileneceğinin müjdesini verdi.

“HARIMSOKAĞI ADLI DERİNKUYUNUN YENİLENECEK”
Taytak, “Kırca Sulama Kooperatifi’nin 18 adet Derinkuyusu mevcut olup yaklaşık 7.000 dekar alan damla sulama ile sulanmaktadır. Kooperatif Derinkuyular için feragat işlemlerini tamamlamış durumdadır. Mevcut Derinkuyulardan “Harımsokağı” adlı Derinkuyunun debisi düşmüş olup saniyede 9 litre su vermektedir. Eski debisi ile 400 dekar kiraz bahçelerini rahatlıkla sulayabilen Derinkuyu bu zamanda 200 dekar alanı hakkıyla ancak sulayabilmektedir. Geriye kalan 200 dekarlık alandaki kiraz ağaçları kurumayla yüz yüzedir. Bütün alanı sulamak mümkün olsa da yeterince kiraz ağaçları su içemeyecek, meyvelerini büyütemeyecektir. Su debisinden dolayı da yeterli gübre verilemeyecek durumdadır. Sonuç olarak Dünyaca ünlü kiraz yetiştiren bir bölge olarak, Kırca Sulama kooperatifinin “Harımsokağı” adlı Derinkuyunun yenilenmesine ihtiyaç bulunmaktadır. Konuyu DSİ Genel Müdürümüz Mehmet Akif Balta Bey’e ilettim. Sağ olsun kendisi Isparta DSİ 18.Bölge Müdürünü arayarak talimat verdi. Kuyu en kısa zamanda kontrol edilerek gerekli çalışmalar yapılacak. “dedi.