Taytak, Kızılay Madensuyu Fabrika Müdürü Murad Özen’i, İl Genel Meclis  Başkanı Burhanettin Çoban'ı, Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet  Karakaş’ı, Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Yeşilay’ı, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’i ve Zafer Kalkınma Ajansı Afyonkarahisar Yatırım Destek Ofisi’ni ziyaret etti.

ÖZEN, “KIZILAY MADENSUYU FABRİKAMIZ YÜZYILLIK BİR FABRİKADIR”

Taytak, ilk olarak Kızılay Maden suyu Fabrika Müdürü Murad Özen’i ziyaret etti. Özen, maden suyunun tarihi ve fabrika çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Ziyaretlerinden dolayı Milletvekili Taytak’a teşekkür eden Özen, “Kızılay maden suyu fabrikamız yüzyıllık ve Türkiye’nin ilk madensuyu fabrikasıdır. 1920’li yıllarda Atatürk tarafından Kızılay Cemiyetine bağışlanan bir fabrikadır. Buranın Abdülhamit döneminden itibaren başlayan bir hikâyesi vardır. 2. Abdülhamit zamanında tren yolu yapılırken bu bölge de bir su buluyorlar. Bunu padişaha haber veriyorlar. O dönemde böbrek rahatsızlığı nedeniyle bu mineralli su padişaha da gönderilmiş. Daha sonra çeşme kurularak halka açılmış. Sonra zamanla Atatürk bu bölgeyi ziyaret ederken bu suyun Türkiye ve Dünya’da satılmasını sağlamış ve buranın tüm gelirini arsalarla beraber Kızılay Cemiyetine bağışlıyor. O günden bugüne Türk Kızılay’ı bu madensuyunu çıkarmaktadır” dedi.

TAYTAK, “KIZILAY MADENSUYU İLİMİZİN ÖNEMLİ BİR SİMGESİDİR”

Fabrikada üretilen madensuyunun köklü bir geçmişe sahip olduğunu ve ilimizin bir markası olduğunu söyleyen Milletvekili Taytak, fabrikanın yöre ekonomisine katkı sağlayarak istihdam oluşturduğu ve Afyonkarahisar'ın önemli bir simgesi haline geldiğini vurguladı. Taytak, “Afyonkarahisar’da çıkan bu suyumuz hayra akıyor. Yani Mustafa Kemal Atatürk’ün, Kızılay Cemiyetine bağışladığı ve Osmanlı döneminden günümüze uzanan, köklü bir geçmişi bulunan Kızılay Cemiyeti'nin, Türkiye'de ve dünyanın dört bir yanında ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatıyor” dedi. Fabrikanın başarılı işleyişine ve katkılarına şahit olan Taytak ve Kahveci, yöneticilere ve çalışanlara teşekkür ederek çalışmalarında başarılar dilediler.

TAYTAK’DAN İGM’YE ZİYARET

Milletvekili Taytak, İl Başkanı Ahmet Kahveci ve Çay MHP İl Genel Meclis Üyesi Faruk Kökcür ile birlikte İl Genel Meclis Başkanı Burhanettin Çoban'ı ziyaret ederek meclis çalışmaları hakkında bilgi alışverişinde bulundu. Ziyaret sırasında Başkan Çoban, meclisin yürüttüğü çalışmaları, mevcut projeleri ve gelecekteki planları hakkında detaylı bilgiler verdi. Taytak ise, meclisin yerel halkın ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretmeye odaklandığını ve Afyonkarahisar'ın kalkınması için aktif bir rol oynadığını vurguladı.

TAYTAK, “ÜNİVERSİTEMİZ BÖLGE İÇİN ÖNEMLİ KATKILARI BULUNMAKTADIR”

Milletvekili Taytak daha sonra Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş’ı ziyaret etti. Milletvekili Taytak, Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi'nin eğitim ve araştırma alanındaki başarılarına vurgu yaparak, üniversitenin bölge için önemini ve katkılarını takdir etti. Rektör Prof. Dr. Mehmet Karakaş ise Milletvekili Taytak'a üniversite hakkında detaylı bilgiler verirken, akademik kadronun gücü, araştırma projeleri ve öğrenci sayısındaki artıştan bahsetti.

TAYTAK, YEŞİLAY’I ZİYARET ETTİ

Taytak’ın diğer ziyareti ise, Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Yeşilay, OSB Başkan Yardımcısı ve Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mühsürler, OSB Müdürü Ali Ulvi Akosmanoğlu'na gerçekleşti. Milletvekili Taytak, Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi'nin bölge için istihdam yaratan, ekonomik büyümeye katkı sağlayan ve ülke ekonomisine önemli ölçüde katma değer sunan bir yapı olduğunu belirtti. Başkan Bekir Yeşilay, Milletvekili Taytak'a Organize Sanayi Bölgesi'nin son durumu, yapılan çalışmalar ve gelecekteki projeler hakkında bilgi verirken, bölgedeki işletmelerin sorunlarına yönelik çözüm önerilerini de aktardı. Aynı zamanda, sanayi bölgesinin büyüme potansiyeli için milletvekilinin ve hükümetin desteğinin önemini vurguladı.

Taytak son olarak, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser ve Zafer Kalkınma Ajansı Afyonkarahisar Yatırım Destek Ofisi Uzmanı İbrahim Altıntaş ve Uzman Suat Bayram'ı ziyaret etti.  AFYON ZAFER

Editör: Afyon ZAFERİM