İYİ Parti Sultandağı Belediye Başkan Adayı Özgür Özkaya, artan fare popülasyonu sebebiyle yaklaşık 50 bin kiraz fidanının zarar gördüğünü ve konuya acilen müdahale edilmesi gerektiğini ifade etti.

50 BİN KİRAZ FİDANI TEHLİKEDE: SULTANDAĞI'NDA FARE INVASYONU

Yaptığı açıklamada Özkaya, kendisinin de bir kiraz üreticisi olduğunu ve tarımsal bir kuruluştan yeni ayrıldığını belirterek, fare popülasyonundaki artışın sadece Sultandağı için değil, tüm ülke için ciddi bir sorun haline geldiğini söyledi. Bakanlığın acil eylem planı olmamasının çözümsüzlüğe neden olduğunu belirten CİMER'den gelen cevapla bu durumun apaçık ortada olduğunu vurguladı. Ayrıca, Sultandağı Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü'nün olası bir duruma karşı Bakanlığı 5 ay önceden defalarca uyardığını ve hükümetin siyasi temsilcilerine gerekli bilgilendirmenin yapıldığını belirtti.

KİRAZ ÜRETİCİSİNE DESTEK OLUNMALI

Özkaya, sulama ücretlerine destek olma çağrısında bulunarak, "Eğer kiraz hasadı yoksa, neden sulama yapılıyor?" eleştirisinde bulundu. Üreticilerin yaşadığı mağduriyetin tüm siyasi parti temsilcileri tarafından seslendirilerek kamuoyuna duyurulması gerektiğinin altını çizdi. Ayrıca, zor durumda olan Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü çalışanlarına sabır diledi.

KOMİSYON OLUŞTURULMALI

Çözüm önerileri de sunan Özkaya, İYİ Parti olarak meyve bahçelerinde yaptıkları incelemeler sonucunda zarar gören fidan sayısının 50 bin civarında olduğunu tespit ettiklerini belirtti. Hasar tespiti için Sultandağı Kaymakamlığı bünyesinde bir komisyon oluşturulması gerektiğini, her siyasi partinin bu komisyona bir üye göndermesi gerektiğini ve komisyonun kapalı kök meyve fidanı ihalesi düzenlemesi gerektiğini ifade etti. Ayrıca hasar tespit çalışmalarının Mayıs ayında başlaması ve hasarın boyutunun netleşmesiyle beraber üreticilere kapalı kök fidan tedariki yapılarak kayıpların önüne geçilmesi gerektiğini söyledi. Son olarak, tüm çiftçi emekçilerine desteklerinin devam edeceğini ve yardımlarını esirgemeyeceklerini ekledi.

Sultandağı'nda vatandaşlar zor durumda! Sultandağı'nda vatandaşlar zor durumda!

Kaynak: BÜLTEN