Karataş, şoför maliyetlerinde yaşanan artışın yanı sıra, sanayi giderleri, zorunlu araç sigortaları ve trafik cezalarındaki yükselişin şoförleri ekonomik olarak ciddi bir baskı altına aldığını ifade etti. Şoför maliyetlerinin asgari ücret artışları ile birlikte 30 bin liraya ulaştığını belirten Karataş, yedek parça ve bakım maliyetlerindeki yükselişin işletme giderlerini daha da artırdığını dile getirdi.

Susadım çeşmeye ama kör tapalı! Susadım çeşmeye ama kör tapalı!

Esnaf, zorunlu araç sigortası primlerindeki artışlar ve trafik cezalarının karşılanamaz boyutlara ulaştığını aktardı. Karataş, "Nakliye sektörü, en az gıda ve sağlık kadar önemli olmasına rağmen mahvoluşunu izliyoruz" diyerek, bu sorunlara kısa sürede müdahale edilmesi gerektiğini belirtti. Ekonomik tedbirler alınmazsa, gıda, akaryakıt ve yolcu taşımacılığında ciddi bir kriz yaşanabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Oda Başkanı Karataş, sektörün karşılaştığı ekonomik zorlukların çözülmemesi halinde şoför esnafının durumunun daha da vahim hale geleceği konusunda uyarıda bulunarak, yetkilileri acil eylem almaya çağırdı.

Kaynak: BÜLTEN