Serteser, Güncel Gelişmeler Hakkında Değerlendirmelerde Bulundu

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin 2023 yılı Mayıs ayı olağan toplantısında güncel gelişmeler hakkında değerlendirmede bulundu.

Serteser şu ifadeleri kullandı:

Sayın Meclis Başkanım;

Değerli Divan;

Değerli Yönetim Kurulu Üyelerimiz;

Kıymetli Meclis Üyelerimiz;

Sizleri sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

Sayın Burak Açıkgözoğlu’nun Odamız Meclis Üyeliği sona erdi.

Açıkgözoğlu’nun yerine Sayın Bekir Durgut geldi. Sayın Durgut’a görevinde başarılar dilerim.

Malumunuz olduğu üzere hepimiz seçimle geldik, kurullara girebilmek için büyük mücadeleler verdik. Tabandan tavana yayılan, demokrasinin büyük bir örneği olan bu seçimler sonucunda elde ettiğimiz makamların gereğini yapmalı ve görevlerimizi en iyi şekilde yerine getirmeliyiz.

Bu bağlamda siz değerli Meclis Üyelerimiz’den devam konusunda hassasiyet bekliyorum.

Sayın Meclis Üyelerimiz;

14 Mayıs 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekilliği Seçimleri’ni gerçekleştirdik. Ülkemiz, demokrasi kültürüne yakışır biçimde bu seçimleri tamamladı. Tüm siyasi partilerimize teşekkür ediyorum.

Afyonkarahisar’dan Milletvekili seçilen değerli siyaset insanlarımıza da bu vesileyle başarılar diliyor; hepsini ayrı ayrı tebrik ediyorum.

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Milletvekillerimiz ile istişare hâlinde olacağız; sektörlerde yaşanan sorunları elbirliğiyle çözeceğiz.

Değerli Meclis Üyeleri;

Önümüzdeki Pazar günü, yani 28 Mayıs’ta da Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nin İkinci Turu gerçekleştirilecek. Milletimizin sandıklara sahip çıkacağını, sandıkta en doğru kararı vereceğini biliyorum. İkinci Tur sonuçlarının da ülkemize şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.

Burada söylemeden geçemeyeceğim bir konuyu da sizlerle paylaşmak istiyorum.

Seçim sürecinde özellikle sabit gelirlilere yönelik düzenlemeler sıkça gündeme geldi. Tabii ki her vatandaşımızın refah düzeyinin artırılması, Türk Özel Sektörü temsilcileri olarak bizim de isteğimizdir. Bununla birlikte ekonominin tüm yükünün özel sektöre yüklenmesinin olumsuz sonuçlar getireceğini düşünüyorum.

Cumhurbaşkanı Seçimi’nin İkinci Turu’nun neticelendirilmesinin ardından kurulacak Hükümet’in özel sektörün sorunlarına hızlıca el atmasını, dolaylı ve doğrudan vergi yükünün gözden geçirilerek bazı kalemlerde indirime gidilmesini ve finansa erişimin acilen kolaylaştırılmasını temenni ediyorum.  

Evet, hepimiz aynı gemideyiz; geminin kaptanı seçilecek olan Sayın Cumhurbaşkanımız ise, bizler de geminin hareketini sağlayan unsurlarız.

Tek amacımız geminin okyanus dalgalarından bir an önce kurtularak güven limanına sağ salim çıkması; yeni reformlar ve düzenlemelerle büyüme yolculuğuna devam etmesidir.

Kıymetli Meclis Üyeleri;

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız olarak, ilimizin gelişmesi ve kalkınması, yeni iş sahalarının oluşması ve ihracatın artırılması için çaba gösteriyoruz. Bu bağlamda 10 Mayıs’ta Çin’den gelen bir heyeti Odamız’da ağırladık.

Son derece verimli geçen toplantıda firmalarımız Çinli firmaların yetkilileriyle İkili İş Görüşmesi yapma imkanı da buldu. Bu görüşmelerin önümüzdeki dönemde ilimize katkılar sağlayacağını düşünüyorum.

6 Haziran 2023 tarihinde de Etiyopya Büyükelçisi ve beraberindeki heyeti Odamız’da ağırlayacağız. Bu toplantımızı da sizlere duyuracak ve katılımlarınızı istirham edeceğiz.

Bu arada bir gelişmeyi de sizlerle paylaşmak isterim:

Yüksek enflasyon dolayısıyla Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler tanımının değiştirilmesi doğrultusunda Odamız’ın ve Afyonkarahisar iş dünyamızın talebini ilgili makam ve mercilere iletmiştik.

Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Yönetmeliği yürürlüğe konuldu; 2005 yılında çıkarılan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Tanımı, Nitelikleri ve Sınıflandırılması Hakkında Yönetmelik de yürürlükten kaldırıldı.

Daha önce yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi birisi 250 milyon liranın altında olan işletmeler KOBİ olarak değerlendiriliyordu; bu rakam 500 milyon TL’ye çıktı.

Mikro işletmelerin yıllık net satış hasılatı veya mali bilanço büyüklük şartı 5 milyon liradan 10 milyon liraya; küçük işletme tanımında ise bu tutarlar 50 milyon liradan 100 milyon liraya yükseltildi.

Taleplerimizi dikkate alan Sayın Cumhurbaşkanımız’a ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Sayın Meclis Üyeleri;

Sosyal medya mecralarımızdan ve yerel basın kuruluşlarımızdan takip etmişsinizdir.

Odamız tarafından hazırlanan ve ‘Afyon Mermeri Dünyanın Her Yerinde-Marble Earth’ adını taşıyan UR-GE projemiz kabul edildi. 2022 yılının rakamlarıyla yaklaşık 61 milyon TL hibe alabileceğimiz bu projeyi mermer sektöründe faaliyet gösteren firmalarımızın bulunduğu Meslek Komitelerimiz ile istişare ederek hazırladık.

Bunun için hem Meclis Üyelerimiz’e, hem de ilgili Meslek Komitelerimiz’in üyelerine ve Odamız personeline çok teşekkür ediyorum.

“Projeci Oda” olarak anılan Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız, yumurtacılık sektörü ile ilgili de proje hazırlayacak ve ilimize böylelikle katkı sunacaktır.

Sayın Meclis Üyeleri;

Toplantımızın Dilek ve Temenniler kısmında Afyonkarahisar Merkez 2. Organize Sanayi Bölgesi hakkında bir sunum yapılacak. Sunumdan sonra bu konudaki sorularınızı yanıtlamak isterim.

Hakikaten Afyonkarahisar’ın çehresini değiştirecek bir projeyi sürdürüyoruz.

Merkez 2. OSB’nin ilk aşamasından itibaren Yeşil OSB olarak planlanması, burada yatırım yapacak şirketlerin profilleri, istihdam ve ihracat potansiyelleri, ilimizin çıtasını yükseltecektir.

Bu nedenle biz Yeşil OSB’mizi ‘istihdam ve ihracatın yeni yıldızı’ olarak tanımlıyoruz.

Değerli Meclis Üyeleri;

11 Mayıs 2023 tarihinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nu, Meclis Başkanımız Sayın Mustafa Ali Çelikten, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılarımız,  Meclis Başkan Yardımcılarımız, Yönetim Kurulu Üyelerimiz, TOBB Delegelerimiz TOBB Afyonkarahisar Kadın Girişimciler ve Genç Girişimciler İcra Komiteleri Başkanlarımız ile ziyaret ettik.

Sayın Başkanımız, bizi her zamanki nezaket ve misafirperverliği ile ağırladı; kendisine teşekkür ediyorum.

Ziyaret sırasında Odamız’ın taleplerini Sayın Başkanımız’a iletme fırsatı bulduk; bu taleplerle ilgileneceğini belirtti.

Gelecek hafta da TOBB Genel Kurulu’na katılacağız.

Sayın Başkanımız Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin Otomobili TOGG’a Oda-Borsa Camiası’ndan yoğun talep olduğunu belirtti ve Genel Kurul’da kur’a çekimi yapılarak Oda-Borsalar’a sınırlı sayıda TOGG teslim edileceğini kaydetti. Genel Kurul’da TOGG kur’ası çıkmayan Oda ve Borsalar ise ilerleyen tarihlerde kur’a sırasına göre TOGG’a kavuşacak.

Bizim de Oda olarak TOGG talebimiz bulunuyor.

Ziyaretimiz sırasında da yerli ve milli otomobilimizi test etme imkanı buldum; gerçekten ülkemize yakışan konfor ve donanımda bir akıllı cihaz olmuş.

TOGG’un Odamız tarafından Afyonkarahisar yollarında kullanılmasını çok önemsiyorum. İnşallah Genel Kurul’da çekilecek kur’ada TOGG Odamız’a çıkar ve birlikte bu gururu yaşarız.

Geçen ayki güncel gelişmeler hakkındaki değerlendirmelerimde sizinle bir müjde paylaşmıştım. Yerli ve milli otomobilimiz TOGG’un markalarından olan Trugo ile şarj istasyonu hakkında anlaşmaya vardığımızı belirtmiştim.

Odamız yerleşkesinde, hizmet binamızın hemen yanında Trugo Şarj İstasyonu’nu kurduk. TOGG başta olmak üzere tüm elektrikli otomobillerle uyumlu olan Trugo Şarj İstasyonu’nda 180 DC’lik şarj ünitesi bulunuyor. Aynı anda iki aracın şarj edilebileceği Trugo Şarj İstasyonu’nu kuran ilk Odalar arasında olmanın da mutluluğunu yaşıyoruz.

Kıymetli Meclis Üyeleri;

Odamız tarafından düzenlenen eğitimleri 2018 yılından bu yana ‘ATSO KOBİ Akademisi’ başlığıyla gerçekleştiriyoruz.

Üyelerimizin talepleri doğrultusunda hazırladığımız takvim çerçevesinde yılda en az 20 eğitim veriyoruz.

17 Mayıs 2023 tarihinde de ünlü TRT Spikeri Sayın Erdoğan Arıkan’ı Diksiyon eğitimi için Odamız’da ağırladık. Salon doldu; aynı zamanda eğitimimizi Youtube üzerinden izleyen üyelerimiz de oldu.

Sayın Arıkan’a bu güzel eğitim için bir kez daha teşekkür ederken, tüm Meclis Üyelerimiz’i, Meslek Komiteleri üyelerimizi ve üyelerimizi eğitimlerimize katılmaya davet ediyorum. Eğitimlerimizle hem bilgilerinizi güncelleyecek hem de yeni ufuklarla tanışabileceksiniz.

Değerli Meclis Üyeleri;

Konuşmamın sonunda sizleri tekrar sevgi ve saygı ile selamlıyorum.