Dünya Böbrek Günü etkinliği Dünya Böbrek Günü etkinliği

Afyon Kocatepe Üniversitesi'nin Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde tedavileri ve rehabilitasyonları tamamlanan kuşlar, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş'ın katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte doğaya bırakıldı.

D S C 8255

Etkinliğe; AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş'ın yanı sıra Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Civelek, Veteriner Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Zeki Gürler, AKÜ Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. İsmail Aytekin, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdür Yardımcısı Mesut Civcivoğlu ile birlikte AKÜ personeli ve öğrenciler katıldı.

D S C 8293

YABAN HAYATI VE DOĞANIN DENGESİ ÜZERİNE

Etkinlik sonrası konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Karakaş, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 3 Mart'ı Dünya Yaban Hayatı Günü ilan ettiğini belirtti. Karakaş, doğaya bırakılan kuşlarla ilgili şunları söyledi:

"Sembolik olarak 3 kuşumuzu saldık. Merkezimizde tedavileri tamamlanan diğer hayvanlarımız da kendi doğal ortamlarında salınacak. Yaban Hayatını Koruma Kurtarma Merkezimiz, Tarım ve Orman Bakanlığı ile müştereken hizmet veriyor. Özellikle yaralanmış ve tedaviye muhtaç canlar burada hassasiyetle tedavi ediliyor. Geride bıraktığımız süre zarfında AKÜ yönetimi olarak AKÜREM’i güçlendirdik. Milli Parklar Bölge Müdürlüğü ve Üniversitemizden iki tekniker burada çalışmaya başladı."

D S C 8320

Doğanın bir ekosistem olduğunu ve ekosistemin bir parçası eksik kaldığında doğada sorunlar ortaya çıktığını vurgulayan Karakaş, "Yaban hayatı da ekosistemin bir parçası. Bu parçanın görevini yerine getirebilmesi için canlılarımızı korumamızın yanında nesli tükenmek üzere olanlar için önlemler de almamız gerekiyor. Bu anlamda Milli Parklar Bölge Müdürlüğü etkili bir şekilde faaliyetlerini sürdürüyor. Biz de Üniversite olarak Veteriner Fakültemizin desteğiyle rehabilitasyon sürecini gerçekleştiriyoruz. Dünya Yaban Hayatı Gününü de bu vesileyle kutluyorum" dedi.

D S C 8360

AKÜ Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. İsmail Aytekin ise AKÜREM'in çalışmaları hakkında şu açıklamalarda bulundu:

"Merkezimizde tedavileri tamamlanan diğer hayvanlarımız da kendi doğal ortamlarında salınacak. Yaban hayatıyla ilgili herhangi bir problem olduğunda vatandaşlarımız 112’yi arayarak Doğa Koruma Bölge Müdürlüğüne bilgi verebilirler. Biz de genel muayene yaptıktan sonra herhangi bir kırık-çıkık veya yaralanma varsa cihazlarımızla tespit ediyoruz. Akabinde gerekli tedaviyi uyguluyoruz. Türkiye’nin en büyük Yaban Hayatı Merkezi burası."

D S C 8406

DOĞAYA BIRAKILAN KUŞLARIN ARDINDAN BİLGİLENDİRME

Doğaya bırakılan kuşların ardından AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş ve Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdür Yardımcısı Mesut Civcivoğlu, AKÜ Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. İsmail Aytekin’den çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

D S C 8409 KopyaD S C 8486

Kaynak: BÜLTEN