RSP SPOR DOSTU OKUL OLACAK

Rahmiye Sare Palalı Teknik Koleji’nin Kariyer Günleri etkinliğine katılan Afyonkarahisar Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu, Rahmiye Sare Palalı Teknik Koleji’ni spor dostu okul ilan edeceklerini vurguladı.

Rahmiye Sare Palalı Teknik Koleje tarafından düzenlenen kariyer günü etkinliklerine Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu konuk oldu. Kasapoğlu gençlere tecrübelerini aktarırken, spor alanında yapılan çalışmalardan da bahsetti.

Kariyer Günlerinin açılış konuşmasını RSP Müdürü İbrahim Çakal yaptı. Çakal, “2 bin öğrencimizi mezun ederek iş hayatına hazırladık. Gençlerimizin gerek mesleki eğitim ve uygulama olarak gerekse üniversiteyle ilgili anne-babanın ve devletin bize vermiş olduğu sorumluluğu yerine getirmek suretiyle üzerimize düşen tüm sorumlulukları, tüm etkinlikleri ve tüm donanımları bu gençlerimize vermeye çalıştık. Sevgili gençler sizlerin hayata hazırlanma ve ilim, irfan, davranış hal, hareket, olumlu hayat tarzını burada hep birlikte bir ortam içinde burada hazırlamamız gerekiyor. Bu tür kariyer günlerinde sadece sınıf içerisinde değil, farklı etkinliklerle bir arada büyüklerimizi, kanaat önderlerimizin düşüncelerinden, fikirlerinden faydalanmak suretiyle toplum insanı olarak sizleri yetiştirmek bizlere sorumluluk olarak verilmiştir” diye konuştu.

“YURTLARIN KAPASİTESİ 1 MİLYONA ÇIKACAK”

RSP’den mezun olan öğrencilerin mesleki ve tekniki anlamda ülkede umut verici olduğunu kaydetti Kasapoğlu, “Böyle gençleri görünce hakikaten heyecanlandım. Asıl mesleğim öğretmenlik. Beni tekrar 2 binli yıllara dönüş yaptırdınız. Önder başkanımla görüştüğümde buranın ülke adına umut verici, ülke adına güzel şeyler yapacak elemanların yetiştiği bir alan olacak. Ülke meslek liseleriyle alakalı geç kalsa da doğru adım atmaya devam ediyor. Yurtlarımızda sportif, kültürel ve sanatsal eğitimin tamamını vermekteyiz. Üniversiteyle eğitim noktasında iddialıyız, hatta geçebileceğimizi de düşünüyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığının gücünü yurtlara verebiliyoruz. 850 bin 1 yada 2 yılda kadar 150 bin daha kapasite geliyor 1 milyona dayanmış olacağız. Yani 1 milyon öğrenciyi biz yurtlarımızda ağırlamış olacağız. Samsun’daydım ben, Samsun bir spor şehri, olimpiyat şehri. Samsun metrekareye spor tesisi açısından Türkiye’de en yoğun illerden bir tanesi. Samsun’da 4 yıla yakın Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yaptık. Bu bize çok ama çok tecrübe kattı” diye konuştu.

“BEN TESİSLERİMİ SONUNA KADAR AÇARIM”

Kasapoğlu,  spor sanat kültür noktasında okullar geliştirilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Spor 65 branşta yapılıyor. Sadece futbol değil. Aslında her birinizin spora yatkınlığı var” dedi. Sporla birlikte kişinin kendisini tanıdığının altını çizen Kasapoğlu, “Kişi kendini tanırsa rabbini tanır. Öyle öğrencilerim var ki hattı yurtlarda öğrenmiş. Kemanı burada öğrenmiş. Kendinizi keşif etme yolculuğunuzu durdurmayın” dedi. Kasapoğlu boş zamanlarının iyi değerlendirilmesinin önemine değinerek, “ Kendinizi basit eğlencelerle daraltmayın. Sosyal medya sizin zamanınızı almasın. Aynanın karşısında geçerek kendinize bakın ve tanıyın. Bir spor dalında muhakkak yeteneğiniz vardır. “ dedi.   Dinlenerek yorgunluğun atılamayacağının altını çizen Kasapoğlu, “ Keşif edin kendinize müsaade edin. Dinlenerek yorgunluğunuzu atamazsınız. Matematikte yoruldun masa tenisinin başına geçerek  yorgunluğunu atarsın” dedi. Ders aralarındaki dinlenmelerde yapılan faaliyetlerinin ders verimini arttırdığını vurgulayan Kasapoğlu, “Müzik dinleyerek, el sanatı yapabilirsin dolaysıyla biz kendimize ikinci bir kanat takmak zorundayız. Spor sadece bir dinlenme olarak da görülmemeli. Kendimizi bulmak adına spor yapmalıyız.” dedi. İl spor müdürlüğünün kapılarını Sare Palalı Teknik Kolejine açacağını ifade eden Kasapoğlu, “Öğrencilerimizin lisans almasını istiyorum. Biz bu kolejin satranç vedart yapısını destekleyeceğim. Burayı spor dostu bir okul yapalım. Alt yapı desteğini verelim.” dedi.

Öğrencilerin okulumuza vereceğiniz destekler nedir sorusuna “elimizde var olan tüm alt yapı ve desteği vereceğiz” diyen Kasapoğlu Sare Palalı Teknik Kolejinde öncelikle basketbol ve voleybolu iyi gördüğünün altını çizerek, “Ben tesislerimi sonuna kadar açarım. Ekipman desteği veririm” dedi. Profesyonel anlamda spor liglerin oluşması noktasındaki öğrencilerin sorusuna ,” şehrin iş insanlarının da yardımı gerekli. Afyonkarahisar da futbol başta olmak üzere kriket, bisiklet başta olmak üzere Türkiye şampiyonalarının yapıldığı spor başkenti olacak” dedi.