Oy Birliği Platformu Afyon Eğitimleri Gerçekleştirildi

 

Seçmen iradesinin sandığa tam ve eksiksiz yansıması için bir araya gelen gönüllülerin oluşturduğu Oy Birliği Platformu’nun yapay zekâ asistanı seçimler için seçmen ve müşahit eğitimi vermeye devam ediyor. 7 Mayıs 2023 Pazar günü Afyonkarahisar İlim Yayma Cemiyetinde yapılan eğitime, Oy Birliği Platformu Bölge Sorunlusu Avukat Abdulvahap DUMAN ve gönüllüler katıldı.  Afyonkarahisar Oy Birliği Platformu Gönüllüsü Mustafa ARSLAN "Motivasyon kaynağımız 2019 yılında yapılan yerel seçimlerde geçersiz sayılan yaklaşık 2 milyon oy. Bu geçersiz seçmen iradesi demek" dedi.

Seçmen iradesinin sandığa tam ve eksiksiz yansıması için bir araya gelen gönüllülerin oluşturduğu Oy Birliği Platformu'nun yapay zekâ asistanı seçimler için seçmen ve müşahit eğitimi vermeye başladı.

Oy Birliği Platformu Bölge Sorunlusu Avukat Abdulvahap DUMAN; “Türkiye'de düzenlenen son üç seçimde yaklaşık 4,3 milyon oyun geçersiz sayıldığına dikkat çeken Oy Birliği Platformu milli iradenin daha güçlü bir şekilde sandığa yansıması için çalışmalarını sürdürüyor. 14 Mayıs'ta gerçekleşecek 2023 seçimleri için yenilikçi bir yaklaşım ortaya koyan platform, yapay zekayı çalışmalarına dahil ederek seçim tarihinde bir ilki gerçekleştirdi. Yapay zeka asistanı tarafından hazırlanan eğitim videoları ile seçmenlerin daha bilinçli bir şekilde sandığa gitmesi böylece geçersiz oy sayısının azaltılması hedefleniyor” dedi.

Motivasyon kaynağımız 2019 yılında yapılan yerel seçimlerde geçersiz sayılan yaklaşık 2 milyon oy. Bu kadar oy geçersiz oy sayılmış. Bu geçersiz seçmen iradesi demek. Sayımlarda mutlaka hatalı işlemler olmuştur. Bunun önüne geçmek için kurulmuş bir platformuz. STK'lar demokrasilerin en önemli ayaklarıdır. Seçim sürecindeki oyların takip edilmesi ve sayılmasını gözlemleyen bir STK'yız. Oy Birliği Platformunun temel hedefi bu. Eğer birinden taraf olacaksak bu demokrasinin tarafıdır. 1950'den önce açık oy gizli sayım vardı. 1950'de bu değişti. Kabinde yanlış oy kullanma şansınız yok. Yanlış oldu bu pusulayı değiştireyim diyemezsiniz. Yapay Zeka Teknolojisi ile seçmene doğru oy kullanma sistemini anlatmak istiyoruz.

GEÇERSİZ OYLARIN ÖNÜNE NASIL GEÇİLECEK?

Oy Birliği Platformu Afyonkarahisar Gönüllüsü Mustafa ARSLAN, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

Yapay zeka ile farkındalık çalışmaları yapıyoruz. Seçmenin doğru oy kullanmasını istiyoruz... Oylar nasıl kullanılırsa geçerli olacak? Seçmen hangi hatayı yaparsa kullandığı oylar geçersiz olacak? Çok detaylı anlatıyoruz. Sandık başında gönüllü olacak arkadaşlarımıza da yapay zeka teknolojisi kullanarak eğitim veriyoruz. Seçmenin mutlaka sandığa gitmesi lazım, kullandığı oyun geçerli olması lazım. Bunun için de doğru oy kullanmayı arttıracak çalışmalar yapıyoruz. Örneğin Metaverse'de oy kullanma similasyonları yapacağız. Bireysel olarak seçmen gelecek simülasyonda oy kullanacak. Bir nevi anket çalışması olacak bu olay. Bunun da seçmenin doğru oy kullanmasına katkıda bulunacağını düşünüyoruz.

OY BİRLİĞİ PLATFORMU SEÇİMLERE NASIL HAZIRLANDI?

Bize ulaşan gönüllülerimiz var. İletişim grubumuz var. Orada gönüllülerimizle iletişime geçiyoruz. Yaşadıkları ilçelere, bölgelere göre kendileriyle yüz yüze sandık kurulu eğitimi yapıyoruz ve akabinde iletişim eğitimi yapıyoruz. Bu eğitimlerin sonucunda bilgi birikimi kazandığını düşündüğümüz arkadaşlarımızı sandıklara yönlendiriyoruz. 14 Mayıs'ta bu arkadaşlarımız sandığın başında süreci takip edecek. Vatandaşlarımızın bu süreçte gönüllü olmalarını istiyoruz. Oybir.org'dan bize ulaşsınlar. Biz bağımsız ve tarafsız bir şekilde kimsenin oyunun heba olmasına izin vermeyecek bir platformuz. Bize ne kadar çok gönüllü ulaşırsa sürecin içinde yer alırsa demokrasiye olan güven artacaktır.

                                                                                                        Mustafa ARSLAN

Oy Birliği Afyonkarahisar Gönüllüsü