Öğrenci burslarının yetersiz kaldığını ve CHP olarak bursların artırılması için teklif sunulduğunu belirten Köksal, vakıf ve derneklere ayrılan bütçenin büyük oranda arttırılmakta olduğuna dikkat çekti.

Köksal, "2013'te öğrenci bursları dolar bazında 147 dolarken şimdi 70 dolar değerinde, bu da mevcut kurla yaklaşık olarak 2 bin liraya karşılık geliyor. CHP olarak komisyona bursun 4 bin lira olması yönünde öneride bulunduk fakat bu öneri kabul görmedi. Ayrıca Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın vakıf ve derneklere ayırdığı bütçenin 500 milyondan 1 milyar 325 milyona çıkarıldığını, bu artışın kabul edilemez olduğunu belirtti. Gençlerin yurtlardaki yaşam koşullarından ve çok sayıda öğrencinin aynı odada kalmasının zorluklarından bahseden Köksal, ayrılan bütçelerin adaletsiz dağılımını eleştirdi.

CHP'li Köksal, başta işsizlik ve geçim sıkıntısı olmak üzere gençlerin yaşadığı sorunlara da değindi. 2022 yılında 1075 çocuğun Cumhurbaşkanına hakaret gerekçesiyle dava edildiğini, işsizlik ve geçim sıkıntısı nedeniyle her yıl binlerce kişinin intihar ettiğini söyledi. Yetersiz atamalar sonucu canına kıyan pek çok genç olduğuna dikkat çekti ve Meclis'in bu durumu ele alması gerektiğini vurguladı.

AKEYD’DEN BAŞKAN ZEYBEK’E ZİYARET AKEYD’DEN BAŞKAN ZEYBEK’E ZİYARET

Son olarak milli sporcuların başarılarına ve spora verilen desteğin önemine işaret eden Köksal, lisanslı sporcu sayısının ve milli sporcu oranının oldukça düşük olduğuna dikkat çekti. Tesis, okul ve yönetişimin sporcu yetiştirme potansiyeline olumlu etki yapacağını ve daha fazla lisanslı sporcu yetiştirilmesi gerektiğini belirtti.

Kaynak: BÜLTEN