Afyonkarahisar'ın Sinanpaşa ilçesine bağlı Tınastepe beldesinde yaşanan ilginç bir olay sosyal medyada büyük ilgi gördü. Bir çiftçi, sürüsünün dönen tuhaf davranışını fark ederek bunu dron ile kaydetti. Yaklaşık 40 koyundan oluşan sürü, ağaçların çevresinde bir çember çizerek durmadan dönmeye başladı. Çiftçi, sürünün birbirini telef etmemesi için çemberi bozdu ve hayvanları birbirinden uzaklaştırdı.

NEDENİ SÜRÜ PSİKOLOJİSİ

İlkay Tınaztepe isimli çiftçi, sürünün anormal davranışını fark ederek durumu kayıt altına aldı. Çin'de benzer bir olayın yaşandığını söyleyen çiftçi, çemberin bozulmaması durumunda koyunların birbirini telef ettiğini belirtti. Tınaztepe, sürünün sürü psikolojisi nedeniyle böyle bir davranış sergilediğini ifade etti.

ADAYLIĞININ DÜŞECEĞİNİ BİLMİYOR MUYDUN? NEDEN MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ'Nİ ŞAHSİ İSTİKBALİNE ALET ETTİN? ADAYLIĞININ DÜŞECEĞİNİ BİLMİYOR MUYDUN? NEDEN MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ'Nİ ŞAHSİ İSTİKBALİNE ALET ETTİN?

Bu ilginç görüntüyü yakalamanın nadir olduğunu belirten çiftçi, olayı dron ile kaydederek sosyal medyada paylaştı. Kısa sürede büyük ilgi gören kayıt, görenleri şaşırttı. Koyunların dönme eyleminin nasıl başladığı ve ne kadar süreceği ise bilinmiyor. Ancak çiftçi, sürüdeki koyunların birbirini telef etmemesi için çemberin bozulması gerektiğini vurguladı.  

Editör: Cemile Kaytan