23 Mart Dünya Meteoroloji Günü etkinlikleri kapsamında Fatih İlkokulu 4/A Sınıfı öğrencileri, Sınıf Öğretmeni Özcan Çalışkan nezaretinde Afyon Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nü ziyaret etti. Öğrencileri, Meteoroloji memuru Ali Ozan Kurut karşıladı.

Hava Olaylarını Keşfetme Fırsatı
Jeoloji Mühendisi Enes Gençer, öğrencilere Müdürlüğün bahçesindeki hava olaylarını ölçen cihaz ve makineler hakkında detaylı açıklamalar yaptı. Özellikle, dünya üzerinde yaşanan doğal felaketlerin ve iklimdeki değişikliklerin önemine vurgu yaparak, iklim ve havanın sağlık, çevre ve sosyo-ekonomik gelişime olan etkilerini anlattı.

İklim ve Hava: Önemli Bir Denge
Mühendis Gençer, insanların çeşitli çevre ve iklim koşullarına uyum sağlama kapasitesine rağmen, meteorolojik koşulların değişmesine karşı savunmasız kaldıklarını belirtti. Hava olaylarının insan yaşamını doğrudan etkilediğini ve dünya ekonomisinin hava ve iklim koşullarına duyarlılığının arttığını ifade etti.

Meteoroloji Biliminin Önemi
Jeoloji Mühendisi Enes Gençer, iklim değişikliği, ozon tabakasının incelmesi, nüfus artışı ve çölleşme gibi olayların önceden tahmin edilmesi ve etkilerinin azaltılması için Meteoroloji bilimine olan ihtiyacın artarak devam edeceğini vurguladı. Dünya Meteoroloji Günü'nün bilimsel açıdan önemine değinen Gençer, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün bu konuda yürüttüğü çalışmalara da dikkat çekti.

Valilikten vatandaşlara uyarı geldi Valilikten vatandaşlara uyarı geldi

Kaynak: BÜLTEN