Afyonkarahisar’da il sınırları arasında bulunan  Akarçay Nehri, çok eski tarihe sahip ve birçok şairin dizelerini süsleyen ve görkemli görüntüsüyle unutulmaz  zamanlara imza atıyor. Görkemli nehir sabah ayrı akşam ayrı görüntüsüyle büyüleyici etkisiyle baş döndürüyor .

         

Akarçay Nehri(Eski adı Kokarçay) Ana kaynağı Aksu Deresi (Araplı deresi)'dir, sonra kuzeyden gelen Seyitler Çayı (Kuruçay) suları, daha sonra kuzeyden gelen Çayözü Deresi suları, ve en son güneyden gelen Kali Çayı suları Akarçay Nehrine katılır ve Eber Gölüne dökülür. Nehir zerinde Selçuklular devrine ait tarihi Altıgöz Köprüsü bulunmaktadır.

İç Anadolu Bölgesi, çevresi yüksek dağlarla çevrili olduğundan, denizlerin nemli ılıman havası bölgeye ulaşamaz, bu nedenden Akarçay nehri'nin su miktarı ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış mevsimlerinde çok farklıdır.

Afyon’da Belediye Halk Otobüsleri Alarm Veriyor! Afyon’da Belediye Halk Otobüsleri Alarm Veriyor!

Küresel ısınma ve bilinçsiz tarımsal sulamanın etkisiyle yurt genelindeki birçok su kaynağının kuruduğu, ülkede yer alan göller ve barajlarla göletlerin doluluk oranları her yıl daha çok azaldığı herkes tarafından bilinmelidir.

fotoğraf: CEMİLE KAYTAN  

Nâzım Hikmet Kuvay-i Milliye Destanında Akarçay'dan şöyle bahseder;

".... Akarçay belki bir akar su, belki bir ırmak, belki küçücük bir nehirdir. Akarçay Dereboğazı’nda değirmenleri çevirip ve kılçıksız yılan balıklarıyla Yedişehitler kayasının gölgesine girip çıkar. ve kocaman çiçekleri eflâtun kırmızı beyaz ve sapları bir, bir buçuk adam boyundaki haşhaşların arasından akar. ve afyon önünde altıgözler köprüsü'nün altından gündoğuya dönerek ve konya tren hattına rastlayıp yolda büyükçobanlar köyü'nü solda ve kızılkilise'yi sağda bırakıp gider..”

CEMİLE KAYTAN

Editör: Afyon ZAFERİM