Mustafa Enis Arabacı, “Yaşlı ve emeklilerimiz için çözümlerimiz hazır”

İYİ Parti Milletvekili Adayı Mustafa Enis Arabacı seçim çalışmalarına devam ediyor. Arabacı ilçe gezileri kadar şehir merkezindeki STK’ları da ziyaret etmeyi sürdürüyor. Türkiye Emekliler Derneği Başkan Ahmet Ege, başkan yardımcısı Osman Ünver, Mali Sekreter Hasan Aytuğ, Teşkilat Sekreteri Ahmet Akın ile bir araya geldi.

Milletvekili adayı Mustafa Enis Arabacı’yı misafir eden Türkiye Emekliler Derneği Afyon Şubesi Başkanı Ahmet Ege, “Afyonkarahisar’da sizin gibi birinin aday olmasından son derece memnun olduk. Keşke tüm adaylar sizin gibi kaliteli ve istihdam sahibi olsa. Bizim derneğimiz 1984 yılında kurulmuş. 700 civarında üyesi olan bir dernek 10 binin üzerinde üyesi olan Afyonkarahisar’ın en büyük STK’sı haline getirdik. Yılda bir kere aldığımız aidatla hem Ankara’da hem de yurdun çeşitli yerlerinde sosyal tesisler yapıyoruz” dedi.

Emekliler oteli

Ege, “Benim yıllardır bir hayalim vardı. Afyonkarahisar’a emeklilerimiz için yılın 12 ayı açık kalacak bir kaplıca termal oteli kazandırmak. Bunu sonunda başardık ve yarım kalmış bir oteli satın aldık. 4 ay önce aldığımız bu tesis 45 odalı ve 8 villası olan bir tesisi Emeklilerimiz için aldık. Çok az bir tadilatı var. Hiç kullanılmamış bu tesis 3-5 aya hizmete sokacağız. 24 milyona satın aldığımız bu tesise Türkiye’nin her yerinden emeklilerimiz Afyonkarahisar’a gelip tatil yapma fırsatı bulacak. 125 kişi kapasiteli bir tesis olacak” dedi.

Emeklilerin sorunlarını biliyorum

Mustafa Enis Arabacı, “Başkanım sizin çalışmalarınızı biliyorum. Özellikle otel işi çok önemli ve gerçekten sizi tebrik ediyorum. Türkiye’nin farklı yerlerinden 12 ay boyunca Afyonkarahisar’a gelecek olması termal turizm için önemli bir kazanım. Çok zor bir işi başarmışsınız. 10 bin üyeli bir sivil toplum kuruluşu önemli ve ciddi bir sayı. Kısmet olurda Milletvekili olursak biz sizler için ne yapabiliriz, Mecliste gündeme getireceğimiz neler varsa çözmeye çalışırız. Emeklilerin sorunlarını biliyoruz, emekli maaşlarının yetersiz olduğunu biliyoruz” dedi.

Emekli ve yaşlı büyüklerimiz

Büyüklerimizin toplumsal yaşamın tüm alanlarına aktif olarak katılımlarını sağlamak ve ayrımcılığa uğramadan insan haklarından yararlandırılmaları sağlanacak diyen Arabacı, “Toplumsal hayata katılmaları için onlara yönelik sosyal hizmet faaliyetlerine ilişkin yöntem ve standartlar belirlenecek. Mimari açıdan yaşlılara daha kolay hizmet sunumu sağlayacak yaşam ortamları oluşturulacak. Bu alanda faaliyet gösteren kamu birimleri ile gönüllü kuruluşlar arasında iş birliği ve koordinasyon sağlanacak. Yoksul veya kimsesiz yaşlılar için “mutlu yaşam merkezleri” kurulacak; onları mümkün olan ölçüde evinden ve sosyal çevresinden ayırmadan; beslenme, barınma, sağlık ve temizlik hizmetleri periyodik olarak yürütülecektir” dedi.

Bakıma muhtaç yaşlı ebeveynleri ile ilgilenmek durumunda olan kişilere, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından daha kapsamlı ev bakım hizmetleri getirilecektir. Çalışma koşulları özel durumlarına göre düzenlenecek.

Devlet Kurumlarında uzun yıllar örnek hizmetler vermiş ve emekli olmuş kişilerin kendi sahalarında bilgi görgü ve tecrübelerini aktarmaya devam etmelerini sağlayacak gönüllü “Bilge Danışman” statüsü getirilecek.

Yaşlılığın kıymetli bir sosyal dönem olduğunun genç nesillere aktarılması için ilgili bakanlık ve kurumlarca özel çalışmalar planlanacak.