Mehmet Önder Doğan, daha önceden "Duman", "Pahalı" ve "Eh Baba" isimli şarkılarında belirli ifadelerin uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımını teşvik ettiği iddiasıyla yargılanmış ve 4 yıl 2 ay hapis cezası almıştı. Ancak, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi'nde görülen İstinaf duruşmasında Doğan'ın cezası bozuldu.

Verilen karar üzerine yapılan itirazları değerlendiren 4. Ceza Dairesi, eserin tamamının incelenmesi sonucunda uyuşturucu özendirilmesine yönelik herhangi bir eylem ya da söz tespit edilmediğini açıkladı. Mahkemenin belirttiğine göre, yapıtın hissiyatının dinleyiciye aktarılması amacından öte bir durum söz konusu değildi.

Sonuç olarak, İstinaf Mahkemesi, Murda'nın söz konusu "uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını özendirme" suçlamasında unsurların oluşmadığına karar vererek sanatçının beraat etmesine hükmetti. Doğan'ın şarkılarının sanatsal ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmesi sonucu hükümlülüğünü kaldıran karar, müzik camiası ve sanatçının hayranları tarafından olumlu bir gelişme olarak karşılandı. CEMİLE KAYTAN

DÜN DEDİĞİ İLE BUGÜN YAPTIĞI BİR OLMAYAN TURGAY ŞAHİN DÜN DEDİĞİ İLE BUGÜN YAPTIĞI BİR OLMAYAN TURGAY ŞAHİN

Editör: Cemile Kaytan